pytanie zadane 17 czerwca 2020 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 17 czerwca 2020 przez użytkownika

Wizyta u dentysty często budzi u dzieci lęk, nawet jeśli jest to ich pierwsza wizyta u lekarza takiej specjalności. Dzieci nie wiedzą co będzie się działo, jak wygląda badanie, gabinet i co w ogóle stomatolog będzie im robił. Bardzo ważna jest tu edukacja, oswajanie dziecka w domu, mówienie, pokazywanie filmów odnośnie pracy stomatologa, ale również dbania o zęby i regularnego ich mycia

Dobrze, gdy wybierzemy się z dzieckiem do stomatologa wcześniej, żeby zobaczyło ono jak wygląda gabinet, lekarz, jakie ma narzędzia i ogólnie co się tam robi. Lepiej, żebyśmy wybrali się do dentysty jak dziecko nie ma jeszcze żadnych problemów z zębami, żeby nie zapamiętało tego miejsca z bólem - niech to będzie wizyta adaptacyjna. Dziecko chętniej będzie chodziło w miejsce, które już zna. Obecnie wg zaleceń pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia dziecka lub wtedy gdy pojawią się pierwsze ząbki. 

dentysta stomatolog

Umawiając termin wizyty u stomatologa, należy pamiętać, by wybrać odpowiedni dzień i porę. Nie należy umawiać wizyty, gdy mamy zapełniony dzień, spieszymy się lub dziecko jest po przedszkolu/szkole. Wówczas ma prawo być zmęczone i marudne, a to nie sprzyja wizycie. 

Nastawiajmy dziecko pozytywnie, nawet jeśli my sami boimy się dentysty lub mieliśmy nieprzyjemne wspomnienia odnośnie gabinetu stomatologicznego. Wspierajmy dziecko, mówmy, by jadło więcej owoców i warzyw, myło zęby, że pani dentystka jest miła i spokojna, że ząbki leczymy, by były zdrowe i ładne. Nie wspominajmy w swoich słowach o bólu, nie straszmy dzieci dentystą i nie napinajmy się sami, bo dziecko wszystko w nas wyczuje. 

Jeśli podczas wizyty u dentysty dziecko nie chce usiąść na fotelu, to możemy go zachęcić tym, że usiądziemy na nim my sami. Dajmy przykład dziecku, a przy okazji zróbmy sobie przegląd zębów. Dziecko z czasem zacznie się oswajać z miejscem, ale wizyty u dentysty należy umawiać dość regularnie, by dziecko traktowało je jako coś normalnego, coś co się od czasu do czasu robi. 

Po każdej wizycie u stomatologa obowiązkowo należy dziecko pochwalić, by zapamiętało, że zrobiło coś wyjątkowego, że było dzielne i odważne. Wówczas dziecko będzie starało się być grzecznym na kolejnej wizycie, bo wie, że dzięki temu będziemy z niego zadowoleni. A pani lub pan stomatolog też na pewno to wynagrodzi i pochwali dziecko. 

...