seohost
pytanie zadane 16 czerwca 2020 w Książki przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 16 czerwca 2020 przez użytkownika

Baśni Andersena jest wiele i na pewno każdy z Was zetknął się z nimi choć raz. Każdy z Was zna również chociażby jeden tytuł napisanej przez niego baśni, czytał ją lub oglądał w wersji bajki lub filmu. Poznajcie zatem baśnie oraz samą osobę H. Ch. Andersena.

pomnik Hansa Chistiana Andersena

Baśnie Andersena - pisarza z Danii zostały przetłumaczone na 80 języków. Do najpopularniejszych baśni napisanych przez Hansa Christiana Andersena należą:

- 'Brzydkie kaczątko' - opowieść o małym łabędziu wychowanym przez kaczkę, którego nikt nie akceptuje, bo jest inne niż wszyscy. Dopiero gdy staje się łabędziem zaczyna być dostrzegane jego piękno.
Pierwsze wydanie w 1843 roku.
Ciekawostką jest fakt, że H. Andersen utożsamiał się z postacią brzydkiego kaczątka i twierdził, że to właśnie mogłaby być jego biografia.
W Polsce baśń ta ukazywała się kiedyś pod tytułem 'Szkaradny kaczorek'

- 'Calineczka' - opowieść o dziewczynce wielkości kciuka, która wyrosła z ziarna i którą porywają kolejno: ropucha i chrabąszcz, a potem musiała żyć z kretem, poznanym przez polną mysz. Jej życie odmienia się całkiem, gdy jaskółka zanosi ją na pole kwiatów, gdzie spotyka księcia, z którym się żeni. 
Pierwsze wydanie w 1835 roku. 

- 'Dzielny ołowiany żołnierz' - opowieść o ołowianym żołnierzyku, który nie miał jednej nogi. Wyróżniał się tym spośród innych zabawek w pokoju małego chłopca, lecz pewnej nocy zauważył baletnicę, która również miała jedną nogę. Stała na niej, a drugą miała uniesioną w górze. Żołnierzyk poczuł, że jest taka jak on i nie będzie już nigdy samotny. Niestety los sprawił, że oboje spłonęli w ogniu kominka.
Pierwsze wydanie w 1838 roku. 

dzielny ołowiany żołnierz

- 'Dziewczynka z zapałkami' - opowieść o dziewczynce pochodzącej z ubogiej rodziny, która w ostatni dzień roku próbuje sprzedać zapałki. Gdy widzi, że nikt nie jest zainteresowany ich zakupem, przysiada w kącie i zapala zapałki, w których kolejno widzi: ciepły piec, przy którym mogłaby się rozgrzać, pieczoną kaczkę, którą by zjadła, choinkę oraz spadającą gwiazdę, w której ukazuje się jej zmarła babcia. Babcia zabiera dziewczynkę do nieba ze sobą.  
Pierwsze wydanie w 1845 roku. 

- 'Dzikie łabędzie' - to opowieść o księżniczce ratującej swoich jedenastu braci, zamienionych w łabędzie przez złą królową.
Pierwsze wydanie w 1838 roku.

- 'Królowa Śniegu' - opowieść o Kaju i Gerdzie. Chłopcu dostaje się pewnego razu tajemnicze szkło do oka, które zmienia jego postrzeganie na świat i od tej pory nic mu się nie podoba, jest złośliwy itp. Porywa go Królowa Śniegu, a Gerda wyrusza na poszukiwania przyjaciela. Po wielu, nie zawsze łatwych, przygodach dociera do pałacu Królowej Śniegu i udaje się jej odczarować Kaja. 
Pierwsze wydanie w 1844 roku. 

- 'Księżniczka na ziarnku grochu' - jest to opowieść o rodzinie królewskiej, w której dla młodego księcia rodzicie szukają prawdziwej księżniczki. Gdy pewnego dnia takowa się znalazła królowa postanowiła położyć ją spać na dwudziestu miękkich materacach i kołdrach, a na sam spód położyła ziarenko grochu. Twierdziła bowiem, że tylko prawdziwą księżniczkę będzie uwierało coś podczas spania i się ona nie wyśpi. Tak też było z przybyłą księżniczką. Nie mogła ona zmrużyć oka przez całą noc z powodu ziarenka grochu. Po tym królowa poznała, że jest to prawdziwa księżniczka, delikatna osoba i to ona poślubi jej syna.
Pierwsze wydanie w 1835 roku. 
Andersen napisał tę baśń, gdyż podobną słyszał w dzieciństwie, jak była ona mu opowiadana. 

- 'Mała syrenka' - opowieść o syrence, która zakochała się w księciu. Ukończywszy 15 lat mała syrenka po raz pierwszy wypłynęła na powierzchnię i tam zobaczyła na statku księcia, w którym się zakochała. Uratowała mu następnie życie, gdy rozbił się jego statek. Od tej pory wyglądała za nim dzień w dzień z toni, a on również myślał o pięknej dziewczynie z morza, która mu pomogła i też chciał ją spotkać. Spotkali się, ale książę nie ożenił się z małą syrenką przez co ta skoczyła z wieży do morza. Uratowały ją córy powietrza - starsze siostry malej syrenki. 
Pierwsze wydanie w 1837 roku. 
Opowieść ta stała się inspiracją dla rzeźbiarza z Danii, który stworzył posąg malej syrenki - obecnie jest on symbolem Danii i znajduje się w Kopenhadze. 

pomnik w Kopenhadze - mała syrenka

- 'Nowe szaty króla' - to opowieść o próżnym królu, który uwielbiał się stroić. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o tkaczach szyjących ubrania z materiału niewidzialnego dla oczu głupców, natychmiast chce mieć nowe szaty. Tkacze, którzy są oszustami udają, że szyją nowe królewskie ubranie, ale tak naprawdę nic nie robią. Podczas święta w królestwie ubierają króla w niewidzialne szaty, ale nikt z mieszczan nie śmie zwrócić uwagi, że król jest nagi. Robi to jedynie małe dziecko, ale nikt nie stara się go zauważyć i usłyszeć. 
Pierwsze wydanie w 1837 roku. 

Najstarsze napisane i wydane przez niego baśnie dla dzieci to 'Baśnie opowiedziane dla dzieci' z 1835 roku (tom I), z 1836 (tom II) i z 1837 (tom III). 


Hans Christian Andersen urodził się w Danii w miejscowości Odense 2 kwietnia 1805 roku. Jego ojciec był szewcem, a matka praczką. Hans miał dobre relacje ze swoją babką, ze strony ojca, która zaznajomiła go ze światem baśni. 

W wieku 14 lat Andersen wyjechał do Kopenhagi, gdzie miał zamiar zostać aktorem. Tam tez przez rok uczył się baletu oraz próbował swoich sił w teatrze, jednak bez skutku. Zaczął więc śpiewać i wówczas jego talent dostrzegł sam król duński Fryderyk VI. który dał mu stypendium na studia. Wówczas zajął się pisaniem sztuk teatralnych. Pierwszą napisał w 1829 roku i nosiła ona tytuł 'Miłość na Wieży Mikołaja'

Hans Andersen również wiele podróżował po Europie i zaczął studiować impresjonizm. W 1851 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1874 tytuł radcy. Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku na gruźlicę. Nigdy nie był żonaty, nigdy nie był z nikim w związku na dłużej. Miewał depresję, stany melancholijne, kompleksy, czuł się samotny, ale tez wrażliwy. Jego charakteru można doszukiwać się w napisanych przez niego utworach. 

...