pytanie zadane 16 czerwca 2020 w Książki przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 16 czerwca 2020 przez użytkownika

Baśni Andersena jest wiele i na pewno każdy z Was zetknął się z nimi choć raz. Każdy z Was zna również chociażby jeden tytuł napisanej przez niego baśni, czytał ją lub oglądał w wersji bajki lub filmu. Poznajcie zatem baśnie oraz samą osobę H. Ch. Andersena.

pomnik Hansa Chistiana Andersena

Baśnie Andersena - pisarza z Danii zostały przetłumaczone na 80 języków. Do najpopularniejszych baśni napisanych przez Hansa Christiana Andersena należą:

- 'Brzydkie kaczątko' - opowieść o małym łabędziu wychowanym przez kaczkę, którego nikt nie akceptuje, bo jest inne niż wszyscy. Dopiero gdy staje się łabędziem zaczyna być dostrzegane jego piękno.
Pierwsze wydanie w 1843 roku.
Ciekawostką jest fakt, że H. Andersen utożsamiał się z postacią brzydkiego kaczątka i twierdził, że to właśnie mogłaby być jego biografia.
W Polsce baśń ta ukazywała się kiedyś pod tytułem 'Szkaradny kaczorek'

- 'Calineczka' - opowieść o dziewczynce wielkości kciuka, która wyrosła z ziarna i którą porywają kolejno: ropucha i chrabąszcz, a potem musiała żyć z kretem, poznanym przez polną mysz. Jej życie odmienia się całkiem, gdy jaskółka zanosi ją na pole kwiatów, gdzie spotyka księcia, z którym się żeni. 
Pierwsze wydanie w 1835 roku. 

- 'Dzielny ołowiany żołnierz' - opowieść o ołowianym żołnierzyku, który nie miał jednej nogi. Wyróżniał się tym spośród innych zabawek w pokoju małego chłopca, lecz pewnej nocy zauważył baletnicę, która również miała jedną nogę. Stała na niej, a drugą miała uniesioną w górze. Żołnierzyk poczuł, że jest taka jak on i nie będzie już nigdy samotny. Niestety los sprawił, że oboje spłonęli w ogniu kominka.
Pierwsze wydanie w 1838 roku. 

dzielny ołowiany żołnierz

- 'Dziewczynka z zapałkami' - opowieść o dziewczynce pochodzącej z ubogiej rodziny, która w ostatni dzień roku próbuje sprzedać zapałki. Gdy widzi, że nikt nie jest zainteresowany ich zakupem, przysiada w kącie i zapala zapałki, w których kolejno widzi: ciepły piec, przy którym mogłaby się rozgrzać, pieczoną kaczkę, którą by zjadła, choinkę oraz spadającą gwiazdę, w której ukazuje się jej zmarła babcia. Babcia zabiera dziewczynkę do nieba ze sobą.  
Pierwsze wydanie w 1845 roku. 

- 'Dzikie łabędzie' - to opowieść o księżniczce ratującej swoich jedenastu braci, zamienionych w łabędzie przez złą królową.
Pierwsze wydanie w 1838 roku.

- 'Królowa Śniegu' - opowieść o Kaju i Gerdzie. Chłopcu dostaje się pewnego razu tajemnicze szkło do oka, które zmienia jego postrzeganie na świat i od tej pory nic mu się nie podoba, jest złośliwy itp. Porywa go Królowa Śniegu, a Gerda wyrusza na poszukiwania przyjaciela. Po wielu, nie zawsze łatwych, przygodach dociera do pałacu Królowej Śniegu i udaje się jej odczarować Kaja. 
Pierwsze wydanie w 1844 roku. 

- 'Księżniczka na ziarnku grochu' - jest to opowieść o rodzinie królewskiej, w której dla młodego księcia rodzicie szukają prawdziwej księżniczki. Gdy pewnego dnia takowa się znalazła królowa postanowiła położyć ją spać na dwudziestu miękkich materacach i kołdrach, a na sam spód położyła ziarenko grochu. Twierdziła bowiem, że tylko prawdziwą księżniczkę będzie uwierało coś podczas spania i się ona nie wyśpi. Tak też było z przybyłą księżniczką. Nie mogła ona zmrużyć oka przez całą noc z powodu ziarenka grochu. Po tym królowa poznała, że jest to prawdziwa księżniczka, delikatna osoba i to ona poślubi jej syna.
Pierwsze wydanie w 1835 roku. 
Andersen napisał tę baśń, gdyż podobną słyszał w dzieciństwie, jak była ona mu opowiadana. 

- 'Mała syrenka' - opowieść o syrence, która zakochała się w księciu. Ukończywszy 15 lat mała syrenka po raz pierwszy wypłynęła na powierzchnię i tam zobaczyła na statku księcia, w którym się zakochała. Uratowała mu następnie życie, gdy rozbił się jego statek. Od tej pory wyglądała za nim dzień w dzień z toni, a on również myślał o pięknej dziewczynie z morza, która mu pomogła i też chciał ją spotkać. Spotkali się, ale książę nie ożenił się z małą syrenką przez co ta skoczyła z wieży do morza. Uratowały ją córy powietrza - starsze siostry malej syrenki. 
Pierwsze wydanie w 1837 roku. 
Opowieść ta stała się inspiracją dla rzeźbiarza z Danii, który stworzył posąg malej syrenki - obecnie jest on symbolem Danii i znajduje się w Kopenhadze. 

pomnik w Kopenhadze - mała syrenka

- 'Nowe szaty króla' - to opowieść o próżnym królu, który uwielbiał się stroić. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o tkaczach szyjących ubrania z materiału niewidzialnego dla oczu głupców, natychmiast chce mieć nowe szaty. Tkacze, którzy są oszustami udają, że szyją nowe królewskie ubranie, ale tak naprawdę nic nie robią. Podczas święta w królestwie ubierają króla w niewidzialne szaty, ale nikt z mieszczan nie śmie zwrócić uwagi, że król jest nagi. Robi to jedynie małe dziecko, ale nikt nie stara się go zauważyć i usłyszeć. 
Pierwsze wydanie w 1837 roku. 

Najstarsze napisane i wydane przez niego baśnie dla dzieci to 'Baśnie opowiedziane dla dzieci' z 1835 roku (tom I), z 1836 (tom II) i z 1837 (tom III). 


Hans Christian Andersen urodził się w Danii w miejscowości Odense 2 kwietnia 1805 roku. Jego ojciec był szewcem, a matka praczką. Hans miał dobre relacje ze swoją babką, ze strony ojca, która zaznajomiła go ze światem baśni. 

W wieku 14 lat Andersen wyjechał do Kopenhagi, gdzie miał zamiar zostać aktorem. Tam tez przez rok uczył się baletu oraz próbował swoich sił w teatrze, jednak bez skutku. Zaczął więc śpiewać i wówczas jego talent dostrzegł sam król duński Fryderyk VI. który dał mu stypendium na studia. Wówczas zajął się pisaniem sztuk teatralnych. Pierwszą napisał w 1829 roku i nosiła ona tytuł 'Miłość na Wieży Mikołaja'

Hans Andersen również wiele podróżował po Europie i zaczął studiować impresjonizm. W 1851 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1874 tytuł radcy. Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku na gruźlicę. Nigdy nie był żonaty, nigdy nie był z nikim w związku na dłużej. Miewał depresję, stany melancholijne, kompleksy, czuł się samotny, ale tez wrażliwy. Jego charakteru można doszukiwać się w napisanych przez niego utworach. 

komentarz 17 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Dla mnie najpiękniejsza była zawsze Królowa Śniegu. Andersen pisał piękne baśnie, tylko szkoda że obecnie coraz mniej ich puszczają dla dzieci, tylko jakieś komputerowe nie wiadomo co bez fabuły.
...