Istnieją różne typy platform wiertniczych, które są różnie budowane w zależności od potrzeb. Jedne mogą być pływające, a inne przymocowane na stałe do dna morskiego. Te, które nie pływają posiadają solidne fundamenty przylegające do dna morskiego i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, jakie tam panują lub mogłyby panować. Poniżej wypiszę wszystkie rodzaje platform wiertniczych jakie istnieją.
1. Platformy jack-up - samopodnośne
Są to najbardziej popularne wśród wszystkich rodzajów platform. Nogi platformy wykonane z żelbetonu przymocowane są do dna morskiego, zaś sama platforma, sprzęt wiertniczy unosi się na powierzchni wody. Można je podnosić i opuszczać. Takie platformy muszą być holowane na miejsce docelowe, gdyż nie mają one własnego źródła napędu.
Pierwsza taka platforma została zbudowana w 1954 roku.

Najbardziej znane polskie platformy tego typu to:
- Lotos Petrobaltic (zbudowana w 1989 roku, wierci na głębokości do 105 m, jej waga to 13 000 ton, pracuje na niej 115 osób),
- Baltic Beta (wydobywa ropę naftową znajdującą się do głębokości 1 450 m.
2. Platformy semi-submersible - półzanurzalne
Nazywa się je również półgłębinowymi lub statkami półzanurzalnymi. Te platformy mają pontony oraz kolumny na swoich kadłubach, dzięki czemu można je przemieszczać. Mogą zanurzać się głęboko lub płytko i w zależności od potrzeb zrzucają lub napełniają się jego zbiorniki balastowe.

3. Platformy submersible - zanurzalne
Są to również pontony, podobne do platform półzanurzalnych, z tą różnicą, że mogą zanurzać się na znacznie głębsze poziomy.
4. Platformy fixed - stałe
Są to platformy stałe, konwencjonalne mocowane na stalowych, metalowych wieżach, które przytwierdzone są do dna morskiego.
5. Platformy drillship - statki wiertnicze
Są to statki morskie wyposażone w sprzęt wiertniczy. Prócz użycia tych statków w celach wiertniczych, używa się ich jeszcze do poszukiwań dla celów naukowych.
Pierwszy tego typu statek wybudowano w 1955 roku.
-W tle po prawej stronie z tyłu - drillship-
Zadaniem platform wiertniczych jest wydobywanie z dna akwenu surowców, złóż takich jak ropa naftowa, gaz ziemny itp.