pytanie zadane 27 maja 2020 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 maja 2020 przez użytkownika

Arbuz to owoc zwany też kawonem

arbuz

Głównym składnikiem arbuzów jest oczywiście woda. W składzie arbuza występuje również sacharoza, czyli cukry rozpuszczalne i Błonnik oraz pektyny, czyli cukry nierozpuszczalne. Poza tym dużo kwasu foliowego, askorbionowego i nikotynowego, sole potasu, wapnia, magnezu, fosforu. Posiada małą ilość witamin, z których najwięcej jest prowitaminy A. 

W Polsce nie mamy krajowych odmian tego owocu, dlatego nasiona do wysiewu są importowane. Najbardziej popularne odmiany do hodowli arbuza w Polsce to:
- Panonia F
- Sugar Baby
- Crimson Sweet

Najlepiej jest wysiewać nasiona do doniczek na okno, a do gruntu sadzić z końcem maja. Arbuz dobrze rośnie pod folią lub pod włókniną polipropylenową (którą zdejmuje się dopiero na początku lipca), gdyż ma stale ciepło, a jest rośliną ciepłolubną. Jeśli zamierzamy sadzić arbuza do gruntu odkrytego, to robimy to na początku czerwca. Arbuzy podlewa się nie zbyt często, za to obficie. Dojrzałe arbuzy powinny pojawić się po około 75-80 dniach. 

Arbuzy najlepiej jeść na surowo, ale można też zrobić z nich dżem, powidła lub dodawać do sałatek. W Polsce arbuzy najlepiej kupować wtedy kiedy są najtańsze, czyli w lipcu i sierpniu. 

komentarz 6 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Uwielbiam arbuzy, tylko szkoda że nie są tak łatwo dostępne całym rokiem w polsce. Co prawda w zimę też kupi ale mało drogo i nie są tak smaczne jak w lato
komentarz 31 października 2021 przez użytkownika Gość
Chyba najlepszy dla mnie owoc że wszystkich. Nie dość że bardzo słodki, to jeszcze nieźle nawadnia organizm
...