pytanie zadane 24 maja 2020 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 24 maja 2020 przez użytkownika

Paszporty występują w kolorach: niebieskim, czerwonym, zielonym i czarnym. Kolor paszportu oznacza to z jakiego kraju pochodzisz, bowiem każdy kraj ma zasadniczo paszport w jednym kolorze. 

Paszporty w odcieniach koloru niebieskiego obowiązują w USA (choć tu dyplomaci posiadają paszporty w kolorze czarnym - taki wyjątek), Ameryce Południowej, Australii i Syrii. 

niebieski paszport

Paszporty w odcieniach koloru czerwonego obowiązują w większości krajów europejskich (do 2001 roku w Polsce obowiązywał kolor granatowy) oraz w Rosji, Chinach, Boliwii, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. 

czerwony paszport

Paszporty w odcieniach koloru zielonego obowiązują w krajach arabskich.

zielony paszport

Paszporty w kolorze czarnym obowiązują w krajach afrykańskich, Nowej Zelandii i w Indiach. 

czarny paszport

Paszport jest dokumentem, dzięki któremu możemy przekraczać granice innych państw na świecie. Wszystkie paszporty mają identyczne wymiary i wymogi ustalone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Każdy paszport posiada numer identyfikacyjny, zabezpieczenia chroniące przed fałszowaniem, dane i zdjęcie posiadacza paszportu, które znajdują się na pierwszych jego stronach. Na dalszych stronach znajdują się stemple i wizy oraz adnotacje o przekraczaniu granicy. 
Obecnie na terenie Europy Europejczycy mogą podróżować do innych krajów bez konieczności posiadania paszportu. 


Pierwsze paszporty wystawiano już w starożytnym Rzymie, gdzie przewożąc towary wystawiali potwierdzenie bezpiecznego przejazdu. Ogólnie na świecie w późniejszych wiekach nie istniało takie coś jak paszport, pojawiły się one dopiero w XIX wieku i najpierw we Francji w 1867 roku. Potem kolejno paszporty pojawiały się w: Imperium Brytyjskim i Królestwie Włoch (1873 rok) oraz z Stanach Zjednoczonych (1889 rok). 

...