pytanie zadane 21 maja 2020 w Biznes i finanse przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 21 maja 2020 przez użytkownika

Artykuły spożywcze, a zwłaszcza takie jak owoce i warzywa, najlepiej kupować w sezonie, gdy są one najtańsze. Jednak jeśli chodzi o inne produkty spożywcze to ich ceny są uzależnione od miejsca, sezonu, jakości itp. Są natomiast takie produkty jedzeniowe, które są drogie zawsze i wszędzie. Zobaczcie poniżej za jakie artykuły spożywcze zapłacicie najdrożej na świecie

Ciągnąc, wyżej zaczęty temat owoców i warzyw to w Japonii za sztukę jabłka zapłacicie 30 - 70 zł! Są to jabłka w specjalnej odmianie Sekai Ichi hodowanej od ponad 40 lat. Obwód tego drogiego jabłka może mieć nawet 38 cm i może ono ważyć około 1 kg. Poniżej tylko zdjęcie poglądowe, naszych polskich jabłek :) 

jabłka polskie

Jeśli chodzi o warzywa, to za 1 kg ziemniaków w odmianie La Bonette zapłacicie 2 000 zł! Taka cena obowiązuje na francuskiej wyspie Noirmoutier. Ziemniaki te wykopywane są ręcznie, w smaku są słonawe co zawdzięczają specyficznym warunkom glebowym, gdzie znajduje się dużo alg i wodorostów. 

słone bagna Francja

Grzyby Matsutake, które rosną w Azji, Ameryce Północnej i w północnych rejonach Europy, to bardzo drogie grzyby. Za kilogram musimy zapłacić 6 000! Są to grzyby łagodne, delikatne w smaku. Co ciekawe grzyby Matsutake w jednym miejscu rosną tylko raz, a każdy ich sprzedawca jest zobowiązany do wydania rodowodu grzybów. 

Teraz przejdę do ryb. Najdroższą na świecie rybą jest tuńczyk błękitnopłetwy. Za kilogram tuńczyka możemy zapłacić nawet 25 000 zł! Tyle kosztował tuńczyk ważący 222 kg. Kupił go właściciel japońskiej restauracji sushi na aukcji w Tokio (najludniejszym mieście na świecie), płacąc za niego 155,4 mln jenów, czyli 5,6 miliona złotych. 

Z mięs to najdroższym mięsem jest wołowina Kobe pochodząca z Japonii z bydła gatunku wagyu. Kilogram tego mięsa kosztuje nawet 650 zł! 

mięso wołowina kobe

Zaś najdroższą szynką na świecie jest udziec ze świni z Hiszpanii. Jedna sztuka udźca kosztuje 17 000 zł! Świnie te należą do Eduardo'a Donato'a i żywią się wyłącznie żołędziami jakie znajdą podczas leśnych spacerów. Właściciel rocznie sprzedaje ich tylko 80 sztuk. 

Ser Pule to najdroższy ser świata, wytwarzany z oślego mleka. Kilogram tego nabiału kosztuje 4 500 zł! Ser ten pochodzi od bałkańskich osłów żyjących w rezerwacie Zasavica w Serbii. 

Teraz pora na coś co jemy codziennie, a mianowicie na chleb. Najdroższy chleb to chleb z piekarni Pan Pina w Andaluzji. Za bochenek 400 g chleba zapłacimy tam 500 zł! Dlaczego? Ponieważ chleb ten zawiera w sobie posypkę z czystego złota (250 mg na każdy bochenek). Ten chleb jest eksportowany głównie do Chin, Rosji i krajów arabskich. 

Było o jedzeniu to teraz, na koniec o piciu. Najdroższa herbata to chińska herbata biała Silver Needle, której 100 g kosztuje 200 zł! Pochodzi ona z Chin z prowincji Fujian. Listki tej odmiany herbaty zbiera się tylko kilka dni w roku. 

...