seohost
pytanie zadane 19 maja 2020 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 maja 2020 przez użytkownika

Śmieci dziś są dla nas czymś naturalnym, czymś na co większość z nas nie zwraca zbytniej uwagi. Kupujemy coś, używamy i wyrzucamy, albo kupujemy coś i wyrzucamy od razu do kosza opakowanie jakiegoś produktu nie zważając na to co potem się z nim stanie. Obecnie na świecie panuje moda na segregację śmieci, recykling śmieci czy życie bez śmieci, czyli zero waste. Te kroki mają doprowadzić do zminimalizowania odpadów i zwrócenia naszej uwagi na środowisko w jakim żyjemy. Jednak myśląc o śmieciach coraz bardziej, coraz więcej zastanawialiście się kiedyś skąd śmieci w ogóle się wzięły? Jak powstały? Czy ktoś je wymyśli? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania i dowiecie się kilku ciekawostek o śmieciach. 

Śmieci jakie znamy dziś nie od zawsze były tak powszechne. Jeszcze przed 1907 rokiem nie istniały tworzywa sztuczne i praktycznie wszystko było wykorzystywane po kilka jak nie kilkadziesiąt razy. Wszechobecny dziś plastik pojawił się dopiero pod koniec XX wieku i będzie nam towarzyszył jeszcze przez setki jak nie tysiące lat zanim zniknie z powierzchni naszej planety. 

Śmieci towarzyszyły człowiekowi od zawsze. Nawet jaskiniowcy wytwarzali śmieci np. pozostałości kości ze zwierząt, które jedli. Tylko że wtedy śmieci stanowiły głównie bioodpady, które same się rozkładały i znikały. Pierwsze wysypisko śmieci powstało ponad 3 000 lat temu na Krecie. Mieszkańcy wówczas wynosili śmieci na takie wysypisko, którym był głęboki dół, co jakiś czas zasypywany ziemią. Wysypisko to znajdowało się min. 1,5 km od miasta, gdyż istniał prawny zakaz wyrzucania śmieci na ulicę. Dlatego mieszkańcy musieli je wywozić.  

Wyrzucanie śmieci poza miasto, a dokładnie poza mury miejskie miało miejsce również w czasach średniowiecznych. Dopiero w XVIII wieku powołane zostały służby do oczyszczania miast ze śmieci. Zbierano je wówczas ręcznie. W 1695 roku w Warszawie pojawiły się pierwsze konie i wozy, które wywoziły śmieci na Górę Gnojną lub wyrzucano je do Wisły. 

Znane nam dziś kosze na śmieci i worki na śmieci pojawiły się w różnym czasie w różnych państwach. Pierwsze kosze na śmieci pojawiły się w XVI wieku w Paryżu i w Amsterdamie, zaś w 1875 roku w Anglii każde gospodarstwo miało już swój kubeł na śmieci. Wtedy też stworzono tam pierwszy komunalny system odbioru śmieci. Rok wcześniej powstała pierwsza na świecie spalarnia śmieci. Znajdowała się ona w mieście Nottingham. Spalarnia ta pobierała energię ze spalonych odpadów. W Polsce, a dokładniej w Warszawie, pierwsza spalarnia śmieci działała od 1912 roku. Zniszczono ją w 1944 roku w czasie II wojny światowej. Druga spalarnia w Polsce znajdowała się w Poznaniu, wybudowano ją w 1929 roku. 

Rocznie tylko w naszym kraju wytwarzamy 10 milionów ton odpadów. Wśród nich znajdują się m.in. foliowe torebki wymyślone przez Kanadyjczyka Harrego Wasylyk'a (stworzył je w 1950 roku), papierki po cukierkach, które rozłożą się dopiero za 450 lat i oczywiście plastik w każdej postaci. Ziemia by pozbyć się wszystkich śmieci jakie się na niej znajdują potrzebowałaby chyba całego swojego życia, dlatego tak ważne są nasze kroki, byśmy ograniczali nasz konsumpcjonizm i częściej wykorzystywali niż wyrzucali. 

...