seohost
pytanie zadane 22 lutego 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 22 lutego 2016 przez użytkownika

Niektóre zwierzęta zimą tyją, by tak przygotować się do pogody i przetrwać zimę. Inne odlatują do ciepłych krajów, a jeszcze inne właśnie zmieniają kolor futra, które w tym czasie robi się gęstsze i na dłużej zatrzymuje ciepło. Dodatkowo zmiana barwy służy ochronie przed drapieżnikami. Na śniegu łatwo byłoby zobaczyć zwierzę z brązowym futrem, ale po zmianie na białe zwierzę jest całkowicie nie widoczne i dzięki temu bezpieczniejsze. 

Do zwierząt, które zmieniają kolor futra zimą należą:

- Piesiec - nazywa się go również lisem polarnym. Żyje on na dalekiej północy i zimą, która trwa tu przez 3 z 4 pór roku jego futerko robi się białe, gęste, puszyste i dłuższe. Tworzy się na futerku tzw. woal - okrywa włosowa. 

- Śnieguła - jest to ptak z rodziny łuszczaków i można ją spotkać w Polsce, ale tylko zimą. Zimą przybiera ona biało-czarnego ubarwienia. 

- Łasica - dobrze znany ssak drapieżny również przybiera zimą białą barwę. Ma ona nieproporcjonalną budowę ciała, która sprawia, że łasica szybko traci ciepło. W związku z tym przez cały czas musi być w ruchu, musi polować. 

- Lodówka - to gatunek kaczki morskiej. Nazwę lodówka przypisali jej polscy zoologowie, dlatego że u tych kaczek przeważają białe pióra z odznaczeniami czarnobrązowymi. Badacze jeszcze nie wiedzą dokładnie czy biała szata to barwa ochronna czy upierzenie godowe.

- Daniel - w Polsce występują głównie na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Zima futro staje się szarobrązowe, sierść dłuższa, puszysta co chroni zwierzę przed mrozem i wilgocią. 

- Pardwa - jest to ptak przypominający kuropatwę i zimą ma śnieżnobiałe upierzenie. Zimą staje się cała biała i jest niewidoczna dla drapieżników. 

- Zając Bielak - zima futro robi się całkowicie białe, palce robią się gęsto owłosione.

- Gronostaj - nazywany bywa łasicą. Zimą robi się całkowicie biały i widać tylko jego czarne oczy. 

...