pytanie zadane 30 kwietnia 2020 w Geografia przez użytkownika Gość
Wiem, że najmniejszym z nich jest Watykan, ale czy są jakieś jeszcze inne?

1 odpowiedź

odpowiedź 30 kwietnia 2020 przez użytkownika

Najmniejsze państwo na świecie to rzeczywiście Watykan, leżący na terenie Włoch. Ale trzeba wiedzieć, że prócz niego są jeszcze inne małe państwa na naszym globie. Jakie? Zobaczcie na poniższą listę.
 

1. Watykan
Najmniejsze państwo na świecie mające 0,44 km2 powierzchni. Mieszka tu około 1 000 osób. Watykan jest monarchią teokratyczną, którą warto odwiedzić. Z ciekawostek dodam, że język łaciński (który jest tu używany na równi z włoskim) jest również obsługiwany przez bankomaty. Poza tym Watykan to także jedno z najbardziej okrągłych państw świata. Państwem tym rządzi papież. 

watykan z lotu ptaka


2. Monako
To monarchia konstytucyjna, która leży w granicach Riwiery Francuskiej. Ma ono powierzchnię 2,2 km2 i zamieszkuje je 39 062 osób. Państwem tym rządzi książę. 

monako zatoka


3. Nauru
To wyspiarskie państwo należące do Mikronezji leżące na Oceanie Spokojnym, które ma powierzchnię 21,3 km2. Mieszka tu 10 780 osób. Nauru to republika parlamentarna. Poza tym jest to jedno z najbardziej okrągłych państw świata


4. Tuvalu
Państwo leżące w zachodniej Polinezji mające 26 km2 powierzchni. Mieszka tu 11 698 osób. Panuje tu ustrój polityczny monarchia konstytucyjna. Jest to tak male państwo, że grozi mu zalanie przez podnoszenie się poziomu wód oceanów. Z pomocą przychodzi Nowa Zelandia, która w razie zagrożenia przyjmie wszystkich mieszkańców wyspy. 


5. San Marino
To również państwo leżące we Włoszech, które stanowi jej enklawę, czyli z każdej strony otoczone jest obszarem innego państwa. Panuje tu ustrój republiki parlamentarnej, co więcej jest to najstarsza republika na świecie. Powierzchnia San Marino wynosi 61 km2. Mieszka tu 33 885 mieszkańców. 

san marino widok z lotu ptaka


6. Liechtenstein
Jest to jedno z dwóch istniejących na świecie krajów podwójnie śródlądowych leżący między Austrią a Szwajcarią. Jego powierzchnia wynosi 160 km2. Mieszka tu 38 058 osób. Jest to monarchia konstytucyjna.

liechtenstein z lotu ptaka


7. Wyspy Marschalla
Leżą na Oceanie Spokojnym i są republiką parlamentarną. Powierzchnia kraju/wysp wynosi 181,3 km2. Mieszka tu 58 930 osób. 


8. Saint Kitts i Nevis
Są to wyspy terytorialnie należące do Ameryki Środkowej, leżące na Morzu Karaibskim. Mają one powierzchnię 261 km2 i mieszka tu 52 715 osób. Panuje tu ustrój monarchii konstytucyjnej. Hymn narodowy wysp to O Land of Beauty!.


9. Malediwy
Państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim mające powierzchnię 300 km2. Na tym terenie mieszka 360 000 osób. Panuje tu ustrój republiki parlamentarnej. 

malediwy z lotu ptaka


10. Malta
Leży w Europie na Morzu Śródziemnym i jest wyspą mającą powierzchnię 316 km2. Zamieszkuje ją 493 559 osób. 

malta widok na zatokę

komentarz 3 lipca 2021 przez użytkownika Gość
Mają swój urok
komentarz 12 lutego 2022 przez użytkownika Gość
A co z panstewkami wyspiarskim typu Pitcairn? Przecież tam to dopiero są małe społeczności po kilkaset osób.
komentarz 9 października 2022 przez użytkownika Gość
Pitcairn to chyba nie odrebne panstwo tylko jakieś terytorium zależne od UK
...