seohost
pytanie zadane 29 kwietnia 2020 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 29 kwietnia 2020 przez użytkownika

Dżibuti to państwo leżące w Afryce, które ma wielkość mniej więcej naszego województwa warmińsko-mazurskiego. Hymn Dżibuti - miasta założonego w 1888 roku, nosi tytuł 'Hinjinne u sara kaca' ('Powstańcie z siłą!'):

Powstańcie z siłą! To ona wzniosła naszą flagę,
Flagę, która drogo nas kosztowała
Klęskami pragnienia i bólu.
O, flago nasza! Twoimi barwami
są nieśmiertelna zieleń Ziemi,
Błękit nieba oraz biel - kolor pokoju;
A pośrodku czerwona gwiazda z krwi.
O, flago nasza, cóż za wspaniały widok!

Powstał w 1981 roku. 
Słowa napisał Aden Elmi.
Muzykę skomponował Abdi Robleh. 

Miasto Dżibuti założyli Francuzi, którzy kolonizowali te ziemie już od 1859 roku. W 1967 roku kraj ten zmienił nazwę na Autonomiczne Francuskie Terytorium Afarów i Issów. Republika Dżibuti natomiast narodziła się w 1977 roku, a w 1981 powstała jej konstytucja. 

W Dżibuti mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, choć pod uprawy nadaje się tylko 3% ziemi, a resztę zajmuje pustynia. Rolnicy uprawiają głównie proso, sorgo, palmy daktylowe oraz hodują kozy, owce i wielbłądy, a także poławiają ryby, gąbki i perły. Poza tym mieszkańcy żyją też trochę z turystyki. Znajduje się tu drugie największe pod względem zasolenia jezioro na świecie - jezioro Assal oraz jezioro Abie, które przypomina wyglądem powierzchnię Marsa. Będąc tu warto zobaczyć również największy las, który jest zarazem Parkiem Narodowym Forest Du Day, leżący w górach Doda. 

...