pytanie zadane 26 kwietnia 2020 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2020 przez użytkownika

Pierwszą kobietą jaka była w kosmosie była Walentyna Tierieszkowa. Nazwano ją wtedy 'Ewą Kosmosu'. Pilotowała ona statek kosmiczny 'Wostok-6', a wszystko miało miejsce 16 czerwca 1963 roku. 

W 1963 roku, pochodząca z ówczesnego ZSRR, Walntyna Tierieszkowa miała 26 lat. Sam lot trwał 3 doby (dokładnie 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund), podczas którego okrążyła ona Ziemię 48 razy. Dzięki temu lotowi udało się pozyskać materiał do badań naukowych. Tierieszkowa robiła zdjęcia Ziemi otoczonej przez warstwę pyłu na wysokości 19 km. Poza tym dzięki pozyskanym zdjęciom i innym materiałom udało się uzyskać informację o przebiegu procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny jakie zachodzą podczas lotu w kosmos. 

Po powrocie na Ziemię, Walentyna odbywała podróże do wielu krajów, żeby powiedzieć jak to było, ile musiała dać z siebie, żeby taką podróż odbyć, jak do tego doszła itd. Walentyna Tierieszkowa odwiedziła również Polskę - w 1963 roku odwiedziła Bielsko-Białą.

Również w tym samym roku wyszła za mąż, za kosmonautę - Andriana Nikołajewa, który będąc w kosmosie na pokładzie statku 'Wostok-3', grał ze swoim kolegą w szachy. Rok później urodziła im się córka - Jelena, którą nazywano 'kosmicznym dzieckiem'. 

Walentyna Tierieszkowa oświadczyła w dniu swoich 70. urodzin, że chce umrzeć na Marsie. 

...