pytanie zadane 25 kwietnia 2020 w Informatyka przez użytkownika Gość

No właśnie. niezvbyt się znam na kompach, ale zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego jak wejdę w Ten komputer to zawsze dyski zaczynają się od litery C: i dalej. Wcześniejszych liter nie ma.

Co się stało z literami A: i B:?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 kwietnia 2020 przez użytkownika

Rzeczywiście w obecnych systemach Windows lista dysków zainstalowanych w komputerze zaczyna się od litery C:. Jest to najczęściej główna partycja dysku twardego, na której zainstalowany jest system operacyjny. Dalsze literki to kolejne partycje dysku, napędy CD/DVD i wreszcie wymienne dyski typu Pendrive czy czytniki pamięci SD.

lista dysków komputera

Dlaczego dyski zaczynają się od litery C:?

Wzięło się to z początków systemu Windows, a właściwie nawet i MS DOS, w które to systemy wyposażone były pierwsze komputery klasy PC. Litery A: i B: zarezerwowane były po prostu dla stacji dyskietek. W pierwszych komputerach stacje dyskietek (najpopularniejsze o rozmiarach 3 1/2"), były podstawowym wyposażeniem ówczesnych komputerów, które we wczesnych latach nawet nie posiadały dysków twardych. 

Oczywiście starsi użytkownicy, którzy pamiętają czasy dyskietek, widzieli najczęściej że A: to była stacja dyskietek, ale dysku B: nie było, tylko dopiero C: dysk twardy. Dlatego że większości użytkownikom wystarczał jeden napęd. Niemniej jednak literka B: i tak była zarezerwowana na drugą stację dyskietek. I tak zostało do dziś, mimo iż już dawno dyskietek nie używamy.

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Wpinając do komputera 1 dysk przenośny podzielony na 3 partycje, Explorer pokaże trzy dyski. Zawsze mnie to irytowało. Trzeba się domyślać, która litera co oznacza ;)
...