seohost
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez użytkownika

W dobie panującego na całym świecie wirusa zapanowała moda na pokazywanie samodzielnie przyrządzanych dań, potraw czy napojów. Obecnie większość z nas ma czas na to, aby gotować samodzielnie w domu, więc jak już coś robimy to warto się tym podzielić z innymi, głównie przez media społecznościowe. 

kawa dalgony na kwarantannę

Obecnie jest podobno moda na napój zwany kawą Dalgona, choć jego twórcą nie był żaden Dalgon, a Jung II-woo - koreański aktor. Zamówił on bowiem bitą kawę w jednym z programów tv, a jej smak porównał do smaku toffi o strukturze plastra miodu, toffi o strukturze gąbki, hokey pokey, czyli popularnego w Korei słodycza Dalgony. Mi przypomina to w smaku karmelowe okruszki i nawet robi się podobna pianka :) 

Ponieważ na całym świecie trwa kwarantanna, to owa kawa bywa też nazywana kawą kwarantannową, napojem kwarantannowym lub po prostu bitą kawą

Przepis na kawę Dalgony robi się równych porcji składników, czyli dodaje się tyle samo kawy rozpuszczalnej, cukru i gorącej wody. Jeśli lubicie mocniejszy smak kawy dodajecie więcej składników, jeśli słabszy smak to miej. 

Składniki:

- łyżka kawy rozpuszczalnej,

- łyżka cukru,

- łyżka gorącej, przegotowanej wody,

- mleko (zwierzęce lub roślinne),

- ciastko, piernik, orzechy (opcjonalnie).

Wykonanie:

Do miseczki wsypujemy porcję kawy, porcję cukru i porcję wody. Najlepiej jest wlać to do wysokiej miski lub innego wysokiego naczynia, ponieważ będziemy to zaraz miksować i całość może się rozchlapać. Ja składniki dałam do płaskiej miski, ale później przelałam do wyższej (co widać na zdjęciach). 

esencja kawowa na kawę dalgony

Całość miksujemy, aż uzyskamy konsystencję pianki (około 5 minut).

kawa kwarantannowa

Teraz do szklanki wlewamy ciepłe lub zimne mleko, w zależności od tego jakie lubicie. Ilość mleka również zależy od Was. Następnie na mleko wykładamy ubitą kawę. Można to zrobić po prostu łyżką, szpatułką lub wycisnąć ją z rękawa piekarniczego. Tak prezentują się warstwy mleka i bitej kawy

kawa dalgony

Można opcjonalnie dodać do niej ulubione ciasteczko lub pierniczka. Można też ciastko pokruszyć, dodać posiekane orzechy lub startą czekoladę. Co tylko chcecie. Tak wygląda moja kawa kwarantannowa Dalgony. 

domowa kawa dalgony

P.S. Osoby, które nie przepadają za smakiem mleka mogą dolać sobie na koniec gorącej wody do całości. 

...