pytanie zadane 19 kwietnia 2020 w Biznes i finanse przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 kwietnia 2020 przez użytkownika

Blik jest popularnym systemem płatności elektronicznych w Polsce. Dzięki Blikowi możemy zapłacić za zakupy w internecie lub w sklepie tak samo jak kartą, możemy również wypłacić (lub wpłacić) pieniądze z bankomatu lub przelać pieniądze do innej osoby nie znając jej rachunku bankowego. Oczywiście transakcje blikiem odbywają się między kilkunastoma bankami w Polsce. Do tego wszystkiego wystarczy tylko smartfon z dostępem do internetu, na którym musi być zainstalowana aplikacja banku, który obsługuje Blik.

Ale wracając do meritum. Tak blik jest technologią stworzoną w całości w Polsce. Odpowiedzialna jest za to spółka Polski Standard Płatności Sp. z o.o. z Warszawy, która jednocześnie pełni funkcję operatora systemu.

Natomiast jeśli chodzi o strukturę kapitałową spółki, to tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Obecnie spółka Polski Standard Płatności Sp. z o.o. posiada siedmiu udziałowców (każdy po tyle samo udziałów):

1. PKO BP
2. Alior Bank
3. Bank Millennium
4. ING Bank Śląski
5. Santander Bank
6. mBank
7. Mastercard Europe

Na czerwono zaznaczone są dwa banki z polskim kapitałem, reszta podmiotów posiada zagranicznego inwestora. 

Także kapitałowo, spółka a tym samym Blik nie jest polską firmą, gdyż polskie banki posiadają tylko 2/7 udziałów w spółce. Natomiast zagraniczne banki posiadają większościowy udział (5/7) kapitału w Bliku.

komentarz 10 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

A szkoda że blik nie jest w polskich rękach, tylko częściowe. Co prawda i tak będę go używać bo jest genialny, ale fajnie byłoby mieć świadomość że jest w pełni nasz polskiindecision

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Słyszałem że ten ostatni współwłaściciel dołączył niedawno do Blika, dzięki czemu ma on szansę na międzynarodową ekspansję. I myślę że ma szansę, bo nie znam aby istniało coś podobnego na światowym podwórku.
komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Ale polscy inżynierowie i programiści go stworzyło więc też ważne że wyprodukowany (napisany) w Polsce.
komentarz 19 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Chyba że zrepolonizuja mBank, bo o tym słyszałem, wtedy blik będzie bardziej polski.
komentarz 4 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Mam konto w aliorze i nie wiedzialem ze bank jest.polski i jest wspolwlascicielem blika. Ban byl od zawsze innowacyjny wiec nie dziwie sie ze cos takiego wspoltworzyli.
komentarz 24 września 2021 przez użytkownika Gość
Nawet jeśli kapitałowo nie jest w pełni polski. To ma rodowód z naszego kraju, bo tutaj został stworzony przez polskich programistów.
...