pytanie zadane 19 kwietnia 2020 w Biznes i finanse przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 kwietnia 2020 przez użytkownika

Blik jest popularnym systemem płatności elektronicznych w Polsce. Dzięki Blikowi możemy zapłacić za zakupy w internecie lub w sklepie tak samo jak kartą, możemy również wypłacić (lub wpłacić) pieniądze z bankomatu lub przelać pieniądze do innej osoby nie znając jej rachunku bankowego. Oczywiście transakcje blikiem odbywają się między kilkunastoma bankami w Polsce. Do tego wszystkiego wystarczy tylko smartfon z dostępem do internetu, na którym musi być zainstalowana aplikacja banku, który obsługuje Blik.

Ale wracając do meritum. Tak blik jest technologią stworzoną w całości w Polsce. Odpowiedzialna jest za to spółka Polski Standard Płatności Sp. z o.o. z Warszawy, która jednocześnie pełni funkcję operatora systemu.

Natomiast jeśli chodzi o strukturę kapitałową spółki, to tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Obecnie spółka Polski Standard Płatności Sp. z o.o. posiada siedmiu udziałowców (każdy po tyle samo udziałów):

1. PKO BP
2. Alior Bank
3. Bank Millennium
4. ING Bank Śląski
5. Santander Bank
6. mBank
7. Mastercard Europe

Na czerwono zaznaczone są dwa banki z polskim kapitałem, reszta podmiotów posiada zagranicznego inwestora. 

Także kapitałowo, spółka a tym samym Blik nie jest polską firmą, gdyż polskie banki posiadają tylko 2/7 udziałów w spółce. Natomiast zagraniczne banki posiadają większościowy udział (5/7) kapitału w Bliku.

...