pytanie zadane 16 kwietnia 2020 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 16 kwietnia 2020 przez użytkownika

W obecnym czasie jaki mamy, maseczki ochronne są nieodłącznym elementem naszego wyposażenia podczas każdorazowego wyjścia z domu. Musimy nosić je wszędzie poza domem: w sklepach, aptekach, podczas załatwiania spraw np. na poczcie czy w bankach, ale również w taksówkach lub nawet w drodze do pracy (w niektórych zakładach pracy także). Maseczka ochronna pozwala chronić nam się przed wirusami, ale nie stanowi ochrony całkowitej. Trzeba traktować ją jako wspomaganie przy zapobieganiu zarażenia się jakimkolwiek wirusem od innych osób. 

Ponieważ maseczki obecnie musi nosić każdy, bez względu na wiek, są one towarem deficytowym lub jeśli nie to są droższe niż zazwyczaj. Oczywiście można zastąpić je chustką czy szalem, ale myślę, że w cieplejsze dni nikt z nas szala nie będzie nosił, a maseczka jest jednak mniejsza i wygodniejsza. I choć maseczki ochronne można w zasadzie kupić gotowe, to ja dziś pokażę Wam jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną w domu. Będzie to bardzo prosta maseczka, którą zrobi każdy w Was. 

Do wykonania maseczki ochronnej potrzebne będą:

- materiał np. bawełna (ja użyłam bawełnianej koszuli, która ma dość gęsty splot i jest sztywniejsza niż bawełna z koszulek lub materiał dresowy),

- maszyna do szycia,

- gumki elastyczne lub sznureczki,

- żelazko,

- nożyczki, linijka, kreda krawiecka, szplilki,

- szablon. 

Pracę zaczynamy od wycięcia z kartki/kartonu kwadratu o bokach 20 x 20 cm. Następnie kwadrat taki przykładamy do materiału, odrysowujemy lub spinamy szpilkami i wycinamy. Powinniśmy mieć taki kwadrat:

kwadrat na maseczkę

Teraz za pomocą maszyny do szycia należy poprzeszywać boki, żeby materiał się nie siepał. Następnie przychodzi czas na zrobienie zakładek w maseczce. Są one konieczne, ponieważ bez nich maseczka nie dopasuje się nam odpowiednio do twarzy. Zakładki robimy zawijając na materiał na około 1 cm i zaprasowując żelazkiem (dzięki czemu materiał nam nie będzie się odginał). Ja zrobiłam dwie zakładki na każdej maseczce. Teraz znów zszywamy dwa boki, żeby przeszyć zakładki.

zakladka na maseczce ochronnej

zakładki na maseczce ochronnej

 Na koniec zostaje nam przyszycie gumki. Na jedną maseczkę potrzebujemy dwóch gumeczek o długości 19-20 cm. Przyszywamy jeden koniec gumki na górnym boku maseczki, a drugi koniec na dolnym rogu maseczki. To samo robimy z drugą gumką przyszywając ją na drugim boku maseczki. Efekt końcowy powinien wyglądać tak:

przyszyta gumka do maseczki

Dobrze jest jeszcze raz przeprasować i maseczka ochronna gotowa. Tak się prezentuje:

maseczka ochronna domowa

Tu z materiału w innym kolorze:

maseczka ochronna w kratkę

A tu dla porównania maseczki, które kupiłam (biała i szara):

maseczki ochronne szyjemy w domu

Maseczka taka nie chroni całkowicie przed wirusem! Po użyciu można ją wyprać w odpowiednio wysokiej temperaturze, a potem wyprasować i użyć ponownie. Dobrze jest zrobić więcej takich maseczek, ponieważ później bardziej opłaca się prać większą ilość maseczek np. po wszystkich domownikach, niż wrzucać do prania jedną.  

odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez użytkownika

Maseczkę ochronną można też zrobić w inny sposób. Nie musi ona być zakładana za uszy za pomocą gumek, ale może to być maseczka wiązana. Pokażę to na przykładzie ochronnej maseczki dziecięcej

Najpierw wycięłam z materiału koszulowego dwa kwadraty o bokach 15 x 15 cm, a następnie położyłam w górnych rogach kwadratu końce sznureczka do zawiązania maseczki. Potem drugi sznureczek położyłam w dwóch dolnych rogach. 
Sznureczki do maski zrobiłam z pociętej na około 1 cm bawełnianej koszulki. Taki wycięty pasek z koszulki wystarczy rozciągnąć i gotowe. 

maseczka dla dziecka

sznurki do wiązania maseczki

Końce sznureczków muszą znajdować się w rogach. Teraz kładziemy drugi wycięty z materiału kwadrat. Musi on przylegać równo do pierwszego kwadratu. Całość spinamy szpilkami. 

zszywanie maseczki dwuwarstwowej

Całość zszywamy, pamiętając, żeby zostawić na jednym boku część, która nie będzie zszyta. Za jej pomocą wywleczemy materiał na prawą stronę. 

Gdy maseczka jest już na prawej stronie to ją prasujemy, a następnie tworzymy zakładki, tak jak w przykładzie powyżej z pierwszą maseczką. Następnie zszywamy zakładki, a na koniec przecinamy na pół wszyte na samym początku sznurki. Maseczka dla dziecka gotowa. 

maseczka wiązana dla dziecka

...