pytanie zadane 8 sierpnia 2015 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika

Sygnał analogowy zmienia się proporcjonalnie do zmian jasności punktu obrazu. Za pomocą sygnału analogowego, przesyła się informację w sposób ciągły. Obecnie transmisji analogowych używa się coraz rzadzej.

Sygnał cyfrowy przedstawia jasność danego punktu jako liczbę dwójkową, której wartość odpowiada jasności. Przykładowo jeśli występuje impuls światła, przybiera wartość 1, natomiast gdy jest jego brak to 0. Wartości sygnału cyfrowego mają charakter dyskretny. 

W obecnych czasach, tak jak wyższej wspomniałem, najczęściej używa się transmisji danych przez sygnały cyfrowe, gdyż są bardziej niezawodne i tańsze w użyciu.

Na poniższym wykresie zobrazowane zostały różnice, występujące między sygnałem analogowym a cyfrowym:

porównanie sygnału analogowego a cyfrowego

Takim z życia wziętym przykładem i porównaniem sygnałów analogowych z cyfrowymi jest telewizja naziemna. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy telewizję analogową, która została wyłączona i zastąpiona telewizją cyfrową DVB-T lub DVB-T2 (którą obsługują tylko najnowsze telewizory), dzięki czemu mamy telewizję lepszej jakości i więcej dostępnych kanałów telewizyjnych.

komentarz 16 lutego 2021 przez użytkownika Gość
Analogowy sygnał (a raczej jego szum) w telewizorach przejawiał się właśnie biało czarną "kaszą". W cyfrowym sygnale takie coś nie występuje, pamiętam :)
...