pytanie zadane 24 stycznia 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 stycznia 2016 przez użytkownika

Zeschnięte ciasto zostaje nam zazwyczaj po świętach lub większych uroczystościach. Najlepiej byłoby upiec tyle ciasta, żeby było akurat, ale w rzeczywistości zawsze zostaje i wtedy robi się suche i twarde. Jedzenia nie należy wyrzucać, tak więc jest też sposób na zeschnięte ciasto

Jeśli ciasto np. drożdżowe czy jakaś babka, leżało 2 - 3 dni i trochę obeschło w łatwy sposób można je odświeżyć. Zeschnięte ciasto będzie twarde i nie da się go ugnieść przy dotykaniu. 

Zeschnięte ciasto wystarczy delikatnie polać je mlekiem (lub wodą), a następnie wstawić do rozgrzanego piekarnika na parę chwil. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu lub nie macie piekarnika, wstawcie nasączone ciasto na minutę do mikrofali. Po wyjęciu ciasto będzie miękkie i świeże. 

smarowanie zeschniętego ciasta mlekiem

odświeżanie ciasta w mikrofali

odświeżone ciasto drożdżowe

Pamiętać należy, by za mocno nie nasączać ciasta, gdyż przesiąknie i będzie zbyt miękkie. Najlepiej robić to pędzlem kuchennym. 

Jeśli upiekliśmy za dużo ciasta i nie chcemy, żeby się zeschło, to można po jego upieczeniu i ostygnięciu, włożyć je do zamrażalnika. W razie potrzeby można je wyjąć i podgrzać w piekarniku lub mikrofali.

komentarz 4 lutego 2016 przez użytkownika anonimowy
Albo całkowicie zasuszyć ciasto i potem zetrzeć je na tzw. "bułkę tartą" :)

Tylko byłaby to taka odmiana słodkiej bułki tartej.
komentarz 20 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
No i dzięki temu odświeżyłam sobie suche pieczywo. Szkoda byłoby wyrzucać po dwóch trzech dniach. Za dużo kupiłam i się niestety zeschło.
komentarz 3 października 2021 przez użytkownika anonimowy
Suchy chleb można też zamrozić i jak się go już trochę zbierze to zrobić z niego ekspresowy spod do wytrawnej tarty. W internecie jest kilka takich propozycji:) Polecam!
...