pytanie zadane 8 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
Jakie barwy są używane w drukarkach kolorowych laserowych?

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika

W obecnych drukarkach laserowych używa się 4 kolorów3 kolory podstawowe + czarny. A konkretniej używa się metody barwienia CMYK.

Do drukowania w kolorze w CMYK używa się takich barw jak:

                                                           C - cyjan (niebieski)

                                                           M - magenta (purpurowo - czerwony)

                                                           Y - żółty

                                                           K - czarny

Jak widać skrót CMYK, bierze się z pierwszych liter danego koloru. Prócz oczywiście czarnego, który jest nazywany również key colour, stąd literka K.

Jak widać, te trzy pierwsze kolory, to nie są tak zupełnie żółty, niebieski czy czerwony, tylko odcienie tych kolorów. Kolory w metodzie CMYK, są zupełnie inne niż barwy w RGB (Red, Green, Blue).

I teraz tak, gdy posiadamy drukarkę laserową drukującą w kolorze, zawsze będziemy mieć cztery oddzielne tonery z powyższymi kolorami. Urządzenie mieszając kolorowe proszki tonerów, drukuje piękne kolorowe zdjęcia lub obrazki na kartce papieru. Warto dodać, że kolor czarny, drukarka mogłaby uzyskać z mieszania 3 kolorowych tonerów, ale w drukarkach laserowych mimo to występuje dodatkowo kolor czarny, tak aby jakość wydruków była wydajniejsza. Oszczędniej jest nanieść tylko kolor czarny z jednego pojemnika, niż mieszać toner z trzech pojemników na raz.

...