seohost
pytanie zadane 23 lutego 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 lutego 2020 przez użytkownika

Pomelo to coraz bardziej popularny owoc w naszym kraju. Z wyglądu przypomina grejpfruta, pomarańczę, z tym że jest dużo większe. Pomelo to właściwie pomarańcza olbrzymia, więc i do pomarańczy jest podobne. Różni się jedynie w kolorze, gdyż jest zielonawe, żółtawe.  

Pomelo w obieraniu jest bardzo łatwe i w zasadzie obiera się je tak samo jak pomarańczę czy grejpfruta. Przed obieraniem należy oczywiście umyć je dokładnie pod bieżącą wodą, jak każdy inny owoc. Tak wygląda pomelo w całości. Jego skórka jest dość gruba, ale miękka i ma specyficzny leciutko cytrusowy zapach. 

pomelo w całości

Pomelo po przekrojeniu na pół prezentuje się następująco:

pomelo przekrojone na pół

Jak widać nie ma ono pestek, ale są też takie owoce, w których pestki się zdarzają. Na powyższym zdjęciu widać również dość grubą wewnętrzną skórkę w kolorze białym, która otacza i chroni miąższ. 

By obrać pomelo należy zdjąć z niego po przekrojeniu na pół lub na ćwiartki skórkę, tak jak obiera się pomarańczę. Teraz rozdzielamy każdą cząstkę, też jak u pomarańczy, z tym, że pomarańczy dalej już nie obieramy (cząstki zostają w skórkach oddzielających). Natomiast pomelo należy obrać do końca. Chodzi o to, żeby wyfiletować każdą cząstkę pomelo, ponieważ skórka znajdująca się dookoła miąższu jest gorzka. Obrane pomelo wygląda tak:

obrane pomelo

cząstka obranego pomelo

Jak widać pomelo ma w sobie mniej soku, niż pomarańcza. Ma również mniej pestek lub nie ma ich wcale. Obiera się je bardzo łatwo. 

Pomelo w smaku jest słodkawe, soczyste (choć nie tak jak pomarańcze czy grejpfruty) oraz miękkie. Nadaje się idealnie na drugie śniadanie do pracy lub szkoły, na deser, przekąskę. Zostawione na talerzu na niedługi czas nie wysycha tak szybko jak inne owoce cytrusowe i nie twardnieje. 


Pomelo to owoc pochodzący z Azji, dokładnie rośnie w Malezji, Indonezji i na Fidżi. Pomelo rośnie na drzewach dorastających do nawet 12 m. Owoc ten może ważyć nawet 2 kg. 

pomelo na drzewie

Z owocu pomelo można robić także soki, przetwory, konfitury, dżemy itp. Można wykorzystywać również liście i skórki owocu do tworzenia naparów, wywarów itp. 

Ciekawostka
W Polsce w Ogrodzie Botanicznym Państwowej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą znajduje się hodowla drzewa pomelo wraz z owocami, które można jeść. 

komentarz 6 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Ja tam pomelo obieram jak mandarynkę ze skórki. A potem ta wewnętrzna cienka skórkę też sciagam, tak jak się to robi z grejpfrutem, bo inaczej owoc byłby za gorzki.
...