seohost
pytanie zadane 18 lutego 2020 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 lutego 2020 przez użytkownika

Etiopia i ziemie, które są otaczają, jest uważana za jedną z pierwszych siedzib ludzkich. To właśnie tu znaleziono szczątki austalopiteka - kości kobiety zwanej Lucy. Poza tym Etiopia jest najstarszym państwem afrykańskim, które jest niepodległe od 1941 roku. Przyjęty w 1992 roku hymn Etiopii nosi tytuł 'Wodefit Gesgeshi, Widd Innat Ityopp'ya' ('Naprzód krocz, droga Matko Etiopio'):

Szacunek dla obywatelstwa jest wielki w naszej Etiopii;
Widoczna duma narodowa jaśnieje z jej krańca na kraniec.
Dla pokoju, sprawiedliwości, wolności ludów,
W obliczu równości i miłości trwamy zjednoczeni.
Zdecydowani budować nie wyrzekamy się człowieczeństwa;
Jesteśmy ludźmi, którzy żyją dzięki pracy
Wspaniała nasza tradycja, pani chwalebnego dorobku,
Matka czystej cnoty i wartościowych ludzi.
Naszym obowiązkiem jest chronić Cię;
Żyj, Nasza Etiopio! I pozwól nam być dumnymi z Ciebie!

Powstał w 1992 roku.
Słowa napisał Dereje Melaku Mengsha.
Muzykę skomponował Solomon Lulu Mitiku. 

Gdy w roku 1974 przestał rządzić tym państwem cesarz Hajle Selasje w wyniku zamachu stanu, zniesiono również monarchię, zawieszono konstytucję, a kraj został objęty przez wojskowych. Wówczas powstała nowa reforma rolna, a firmy prywatne upaństwowiono. Rządy te zaowocowały upadkiem ekonomicznym kraju i czerwonym terrorem. W 1989 roku powstała nowa konstytucja, którą stworzono m.in. dzięki nowemu prezydentowi Etiopii Hajle Mariam. Dopiero po 1995 roku została zmodernizowana gospodarka kraju i Etiopia zaczęła znów się rozwijać. 

Obecnie w Etiopii można usłyszeć około 90 języków i 200 dialektów, za główny język jednak uważa się amharski, a za język obcy używany np. w szkołach angielski. Jest to kraj bardzo zróżnicowany jeśli chodzi i etniczność. 

...