seohost
pytanie zadane 16 lutego 2020 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 lutego 2020 przez użytkownika

Tablet to obecnie obok laptopów i smartfonów jedno z najpopularniejszych urządzeń  
elektronicznych, których używamy codziennie do pracy i rozrywki. Na tabletach przeglądamy internet, oglądamy firmy i słuchamy muzyki.

Wszyscy wiemy jak wygląda tablet na zewnątrz, jakie ma porty i przyciski. Ale czy nie zastanawiałeś się jak on wygląda od środka?

Postanowiłem rozebrać tablet i pokazać w tym artykule z czego się składa i jak wyglądają jego poszczególne podzespoły od wewnątrz.

Posłużę się tutaj tabletem marki Pentagram o wyświetlaczem 7 cali:

tablet przód
tablet tył

Zaczynamy od zdjęcia tylnej pokrywy tableta

zdjęta pokrywa tableta

Jak widać robi się ciekawiej, gdyż widać bardziej skomplikowaną strukturę elektroniczną urządzenia. Odkładamy pokrywę, która nie ma nic ciekawego i przyglądamy się sercu tabletu, czyli układowi scalonemu na którym zamontowane są poszczególne podzespoły.

tablet rozłożony na części

Wystające z urządzenia dwa kabelki to głośnik i antena połączona z kartą wifi. Po wyjęciu baterii można przeżyć mały szok. Bateria jest bardzo cienka, nawet cieńsza niż w niektórych smartfonach

bateria tableta

Teraz przyjrzyjmy się układowi scalonemu. Właściwie jest to odpowiednik komputerowej płyty głównej na której osadzone są poszczególne elementy tableta

płyta główna tableta

Na płycie znajduje się chipset, procesor, pamieć RAM, karta wifi czy przednia kamera.

Po drugiej stronie znajdują się porty i gniazda urządzenia

gniazda tableta

Jest tutaj gniazdo ładowarki, USB, sloty karty SIM i pamięci SD. Jest też druga tylna kamera. I to właściwie wszystko jeśli chodzi o układ scalony, czyli serce tabletu.

Pozostała tylko matryca wyświetlacza

matryca tabletu

Chociaż tutaj nie ma już nic ciekawego. Ot zwykła matryca wyświetlacza ciekłokrystalicznego wraz z warstwami szybek ochronnych.

Przyglądając się temu wszystkiemu, duże wrażenie robi oczywiście miniaturyzacja. Ciężko uwierzyć że na tak małej powierzchni, producentom tych urządzeń udało się upchnąć podzespoły o tych samych parametrach technicznych, co kiedyś posiadały duże komputery PC.

...