pytanie zadane 13 lutego 2020 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lutego 2020 przez użytkownika

Mchu z dachu nie musicie się pozbywać jeśli chcecie założyć ogródek lub las na dachu. Podobno jest to bardzo modne w niektórych krajach skandynawskich. Jeśli jednak nie macie takiego planu na urządzenie dachu, to poniżej napiszę Wam jak pozbyć się mchu z dachu, dachówki. 

mech na dachu

Na to czy na danym rodzaju materiału z jakiego jest zrobiony dach, pokrycie dachowe znajdzie się mech czy nie, ma wpływ położenie samego domu według kierunków świata (są to wschód, zachód, północ, południe). Często nie bierzemy pod uwagę tego kupując dachówkę lub inny rodzaj pokrycia dachowego, a powinniśmy. 

Najczęściej mech pojawia się na dachach, które są położone w kierunku północ - południe. Wówczas północna strona dachu jest najbardziej narażona na pojawienie się na nim mchu, ale również porostów czy glonów. Jeśli w otoczeniu naszego domu znajdują się także wysokie drzewa, które dają dużo cienia, to pokrycie dachowe może zachodzić wilgocią i jeszcze bardziej potęgować pojawienie się mchu na dachu. Dlatego materiał z jakiego zrobione jest pokrycie dachowe ma fundamentalne znaczenie. 

Dachówki cementowe, ceramiczne, gonty papowe, blacha z posypką, czyli materiały porowate sprawiają, że mech pojawia się na nich bardzo szybko. By do tego nie dochodziło warto zastosować wcześniej impregnaty silikonowe przeznaczone dla powierzchni betonowych i ceramicznych. 

Jeśli już mamy mech na dachu i chcemy się go pozbyć. Wówczas należy zaopatrzyć się w preparaty biobójcze, które znajdziecie w sklepach oferujących materiały dachowe lub w specjalistycznych firmach działających w tej samej branży. Taki gotowy preparat wystarczy wlać do spryskiwacza najlepiej dużego, ogrodowego i spryskać nim powierzchnię dachu, na której znajduje się mech. Odczekujemy tyle czasu ile producent podał na opakowaniu, po czym usuwamy mech szczotką i silnym strumieniem wody. 

komentarz 28 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Nie wiem dlaczego niby się go pozbywać mchu z dachu. Ładnie to wygląda naturalna zieleń teraz w modzie. A poza tym mchy mają właściwości oczyszczające powietrze i produkują tlen. Także same korzyści.
komentarz 29 września 2022 przez użytkownika Gość
Albo i się nie pozbywać ;)
...