pytanie zadane 12 lutego 2020 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 lutego 2020 przez użytkownika
edycja 24 października 2021 przez użytkownika

Chomik to gryzoń, który znajduje się w wielu polskich domach. Jest to często pierwsze zwierzątko kupowane dziecku, ponieważ jest małe, ładne, ale jego wyposażenie nie zajmuje tyle miejsca w domu co np. w przypadku psa, a tym samym nie ponosimy wielkich nakładów finansowych wyposażając miejsce dla chomika. Zanim jednak zdecydujemy się na chomika, warto dowiedzieć się jakie są rasy chomików i wybrać tą, która będzie najbardziej nam odpowiadała. 
 

1. Chomik syryjski, chomiczek syryjski
To chyba najbardziej znana rasa chomików i tym samym może być najczęściej kupowaną rasą. Do Polski chomiki tej rasy trafiły dopiero w 1950 roku, ale już wcześniej były one używane do badań laboratoryjnych na całym świecie. 

Chomiki syryjskie najczęściej mają złotą, kremową, cynamonową barwę futra lub złotawe plamy na futrze. Mają one duże i wypukłe oczy, co oznacza, że są aktywne po zmierzchu i w nocy. Chomiki syryjskie są samotnikami, nie lubią towarzystwa, więc najlepiej mieć jednego chomika lub dwa ale w osobnych klatkach. Chomiki syryjskie mają tendencję do wpadania sen zimowy, czyli w stan hibernacji, jeśli temperatura otoczenia spada poniżej 6oC i w sen letni, gdy temperatura wzrośnie powyżej 37-38oC. 
Długość ciała - 15-18 cm
Waga - 100-170 g
Pochodzenie - Azja Mniejsza. 

chomik syryjski


2. Chomik dżungarski, chomicznik dżungarski
To chomik, który lubi towarzystwo, dlatego sprawdzi się w domach z dziećmi. Na co dzień ten gatunek chomika jest wykorzystywany do badań laboratoryjnych. Nazwa chomiczka wzięła się od Kotliny Dżungarskiej leżącej na terenie Chin, gdzie występował ten gatunek chomika. 

Chomik dżungarski ma futerko ciemnoszare z jasnobrązowymi odcieniami. Najbardziej aktywny jest w nocy. Są to chomiczki silne, ale długotrwały stres może powodować u nich choroby związane z układem trawienia. Stres może powodować zmiana karmy, transport, zmiana właściciela, urodzenie potomstwa czy jego wychowanie. 
Długość ciała - 7-9 cm
Waga - 19-45 g
Pochodzenie - Syberia zachodnia, Rosja, Kazahstan.

chomik dżungarski


3. Chomik chiński
Charakterystyczna dla tych chomików jest czarna pręga biegnąca wzdłuż tułowia. Całe ubarwienie futra jest szarawe. Chomik chiński posiada najdłuższy ogon wśród wszystkich gatunków chomików, dzięki czemu może się wspinać. Zwierzę to jest aktywne nocą i o zmierzchu. 
Długość ciała - 8-12 cm
Waga - 30-35 g
Pochodzenie - Chiny, Mongolia

chomik chiński


4. Chomik Roborowskiego, chomicznik malutki
Jest to najmniejszy ze wszystkich gatunków chomików. Jest bardzo zwinny i szybki. 

Chomik Roborowskiego najczęściej ma barwę piaskową, choć występują też chomiki o białawym futrze (co widać na poniższych zdjęciach). 
Długość ciała - około 9 cm
Waga - 20-25 g
Pochodzenie - Azja Środkowa

chomik roborowskiego

chomik malutki


5. Chomik zabajkalski, chomik mandżurski, chomik Campbella
Ma piaskowy odcień futerka, a na grzbiecie biegnie czarna pręga. 
Długość ciała - 9-11 cm
Waga - 30-40 g
Pochodzenie - Bałkany

chomik zabajkalski


6. Chomik bałkański, chomiczak szary
To chomik prowadzący nocny tryb życia, o czym świadczą jego wielkie czarne oczy. Jest mało aktywny w porównaniu z innymi gatunkami chomików. 
Długość ciała - 9-13 cm
Waga
Pochodzenie - Europa

chomik szary, chomik bałkański


7. Chomiczak pręgowany
Ma szaro-brązowe futro, czasem w jaśniejszych, czasem w ciemniejszych odcieniach. Cechą charakterystyczną jest czarna pręga biegnąca wzdłuż grzbietu. Chomik pręgowany ma pod spodem również szare futerko. Na zimę zapada w sen zimowy, z którego budzi się na przełomie lutego-marca. 
Długość ciała - 7-11 cm
Waga - 20-35 g
Pochodzenie - zachodnia Syberia, Rosja, Mongolia, Korea Północna

chomik pręgowany


8. Chomik turecki, chomiczek turecki
Krewny chomika syryjskiego, który również jest poddawany badaniom laboratoryjnym, ale nie łatwo kupić go do hodowli domowej. Jest to jeden z najbardziej agresywnych gatunków chomików i lubiących samotność. Aktywny najbardziej wieczorem i w nocy. Ten gatunek chomika jest wpisany na światową listę gatunków zagrożonych wyginięciem. 
Pochodzenie - Turcja, Liban, Iran, Rosja, Azerbejdżan

9. Chomik europejski
Jest to największy ze wszystkich chomików i jest również gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ubarwienie tego chomika jest najczęściej brązowe z czarnym spodem, sierść jest krótka, a na bokach ciała i za uszami chomik ten posiada żółte plamy i białą końcówkę nosa. 
Chomik europejski zapada w sen zimowy. Jest aktywny nocą, choć na powierzchni można spotkać również za dnia. Samce tych chomików są bardzo waleczne i mogą być agresywne w stosunku do obcych. Chomiki te żyją też dłużej niż inne gatunki chomików, bo nawet 8-10 lat. Ten gatunek chomika żyje raczej na wolności, gdzie kopie głębokie nory w ziemi. 
Długość ciała - 20-34 cm
Waga - 400-700 g
Pochodzenie - kraje europejskie, w tym Polska

komentarz 2 lipca 2021 przez użytkownika Gość

Mam roborowskiego i są chyba najpiękniejsze chomiczki tej rasy i przede wszystkim nie gryząlaugh

komentarz 15 września 2021 przez użytkownika Gość

Słodkie te chomiczkiheart

Nie pomyślała bym że jest ich tak dużo odmian.

komentarz 15 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Ja kiedyś miałem dżungrskiego, był taki malutki ale chyba był bardziej agresywnych od tych większych ras chomików i czasami potrafił ugryźć. chyba że mi akurat taki charakterny trafił.
...