seohost
pytanie zadane 11 lutego 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 lutego 2020 przez użytkownika

Marakuja to egzotyczny owoc coraz częściej spotykany w naszych krajowych sieciach sklepów spożywczych. Swoim smakiem upodobała sobie podniebienia wielu osób, ale są też tacy, którzy jej szczerze nie lubią. Skąd pochodzi ten owoc? Jak rośnie? Jak się go je? I przede wszystkim jak smakuje? O tym poniżej.

marakuja w całości

Skąd pochodzi marakuja? Marakuja pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w takich krajach jak Argentyna, Brazylia i Paragwaj, a także w innych krajach, w których się rozprzestrzeniła - Nowa Zelandia, Hawaje, Afryka, Makaronezji, wyspy Galapagos oraz na terytorium Azji. Inna nazwa marakui to męczennica jadalna, passiflora

Jak rośnie? Marakuja rośnie na pnączach, których gałęzie mogą osiągać długość nawet 15 m. Początkowo marakuja jest kwiatem w kolorze białym lub fioletowym. Marakuja ma zazwyczaj fioletową skórkę, często pomarszczoną (to normalne przy tej odmianie). Wewnątrz znajduje się miąższ w kolorze żółto-pomarańczowym wraz z czarnymi nasionami. Tak wygląda marakuja w środku:

marakuja rozcięta na pół

Jak się ją je i jak smakuje? Marakuję je się na surowo i można ją jeść na wiele sposobów. Na pewno nie jemy skórki. Spożywamy tylko środek owocu, czyli miąższ wraz z pestkami. Marakuja smakuje podobnie do agrestu, jak dla mnie. Jest w smaku słodko-kwaśna. Można ją dodać do jogurtu naturalnego, płatków owsianych, sałatki lub smoothie.

Marakuja zawiera w swoim składzie cenne witaminy (C, z grupy B, kwas foliowy, A, E i K) oraz minerały (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód). W 100 g tego owocu znajduje się 97 kcal, 0,70 g tłuszczu, 23,38 g węglowodanów oraz 10,4 g błonnika. 

...