seohost
pytanie zadane 9 lutego 2020 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 lutego 2020 przez użytkownika

Pojęcie serwera VPS jest powszechnie używane w branży hostingowej. I oznacza dosłownie wirtualny serwer prywatny (z ang. Virtual Private Server). Serwer VPS jest wydzieloną częścią (wirtualną) fizycznego serwera.

Taki serwer można również samemu stworzyć na swoim komputerze lokalnym, używając programu do wirtualizacji VMware czy Virtual PC.

Ale jednak z serwerem VPS, najczęściej można spotkać się w branży hostingowej.

Z jednej maszyny fizycznej można wydzielić kilka lub nawet kilkanaście serwerów VPS. Każdemu z nich przydzielana jest część zasobów typu zasoby procesora, ilość pamięci RAMpojemność dyskową HDD/SSD czy transfer danych. Obrazowo można to nazwać, jakbyśmy tworzyli komputer (wirtualny) w komputerze.

Na serwerze VPS webmaster może dowolnie instalować system operacyjny i zarządzać nim poprzez SSH jako root. Dzięki czemu posiada pełną kontrolę na serwerem, inaczej niż w przypadku hostingu współdzielonego, gdzie dostaje tylko panel użytkownika, a zasoby serwera ma ograniczone. Na VPS może zainstalować i skonfigurować funkcje i programy niedostępne w zwykłych hostingach.

Oczywiście są też wady. Największą jest wymaganie od użytkownika znajomości administrowania systemami Linux, systemów bazodanowych MySQL, PHP, itd. Na serwerze VPS trzeba wszystko zainstalować od podstaw system, na którym następnie należy zainstalować i skonfigurować serwer PHP, potem MySQL. Do tego dochodzą systemy backupów, cron, serwer DNS. Wszystkie komponenty trzeba na bieżąco aktualizować, aby serwer był bezpieczny. W hostingu współdzielonym, wszystkim tym zajmują się wykwalifikowani administratorzy.

No ale za to mamy dostęp do dużych zasobów, dzięki czemu serwer VPS idealne nadaje się do serwisu internetowego, który odwiedza duża ilość internautów, którzy generują duży ruch na serwerze. Jest to naturalny etap, między zwykłym hostingiem, a serwerem dedykowanym.

komentarz 13 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy

Na polskim rynku hostingowym jest kilka firm, które oferują w pakiecie zarządzanie administracyjne tego typu serwerem. Lub za dodatkową opłatą. Także nie trzeba się znać na tym fachu jeśli chcemy na vpsie postawić swój serwis internetowy. Co prawda to trochę kosztuje ale jak wiadomo informatycy się ceniacheeky

komentarz 1 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
E tam, do mojego bloga na wordpressie vps to za mocna maszyna była. W zupełności wystarczy konto hostingowe :)
komentarz 19 listopada 2020 przez użytkownika anonimowy
Dzieki juz mialem. Ile sie ja nameczylem z czyms co sie nazywalo plesk

Dzieki wole juz zwykly hosting nie musze sie o nic martwic. Vps to tylko dla specow od serwerow.
komentarz 18 marca 2021 przez użytkownika anonimowy

Coś cos miedzy zwykłym hostingiem a serwerem dedykowanym. Co z tego że lepsze parametry jak na zwykłym hostingu skoro ma wady dedyka, bo trzeba sie znać na administrowaniu maszyn. Czyli Linux, apache lub tomcat, Mysql plesk itd.angry

...