pytanie zadane 8 lutego 2020 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2020 przez użytkownika

W tym przykładzie posłużę się programem Writer, który jest edytorem tekstu wchodzącym w skład pakietu LibreOffice.

Aby zapisać plik tekstowy w tym programie do formatu PDF, najszybciej można to zrobić używając specjalnego przycisku, który znajduje się na podstawowym pasku narzędzi (z logo programu Acrobat Reader, firmy Adobe która stworzyła format PDF):

eksport pliku tekstowego do formatu pdf

Po jego kliknięciu wskazujemy lokalizację na komputerze, gdzie ma się zapisać eksportowany (konwertowany) plik PDF. I już zrobione.

Program Writer posiada również rozbudowaną funkcję eksportu do PDF. Można się o tym przekonać wchodząc z paska menu kolejno w Plik -> Eksportuj jako -> Eksportuj jako PDF...

eksportuj jako pdf w writerze

Otworzy nam się okno z ustawieniami, zaawansowanego eksportu pliku tekstowego do pliku PDF

zaawansowany eksport do pliku pdf

Można tutaj ustawić zakres stron (np. jeśli chcemy przekonwertować tylko kilka wybranych stron tekstu na pdf), dodać znak wodny czy ustawić kompresję pliku PDF. Ta opcja jest raczej dla zaawansowanych i wymagających użytkowników. W większości przypadków, pierwszy sposób na eksport, będzie najbardziej optymalny.

komentarz 12 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy

W Microsoft office też bardzo prosto zapisuje się z doca do pdf. Wystarczy wybrać zapisz jako i zaznaczyć jako format pliku pdf.

komentarz 13 czerwca 2021 przez użytkownika anonimowy
tak, zawsze robiła to w ten sposób, ale teraz ta możliwość zniknęła z listy. coś się zmieniło? jak zrobić to teraz?
komentarz 13 czerwca 2021 przez użytkownika
Niemożliwe, sprawdzałem teraz w najnowszej wersji LibreOffice 7.1.4 i nadal jest ta opcja w tym samym miejscu. Może próbujesz w jakimś innym edytorze tekstu?
...