pytanie zadane 3 lutego 2020 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2020 przez użytkownika

W Polsce Nowy Rok wita się kieliszkiem szampana oraz pokazem sztucznych ogni. Oczywiście poprzedza to zazwyczaj zabawa Sylwestrowa z radosną, skoczną muzyką i tańcami organizowana w restauracjach, barach, salach weselnych czy na tzw. 'domówkach' w węższym gronie. Nie ważne gdzie byśmy wtedy byli i z kim, to tradycja jest tradycją i życzenia noworoczne wraz z toastem wznosi każdy Polak. A jakie tradycje, związane z Nowym Rokiem, oraz jak obchodzi się to święto w innych częściach świata? Przeczytajcie sami.

fajerwerki w sylwestra

Zacznę od Brazylii i będę opisywać niektóre kraje w kolejności alfabetycznej. Brazylia kojarzy nam się przede wszystkim z barwnym korowodem strojów podczas karnawału w Rio de Janeiro. Natomiast jeśli chodzi o Sylwestra i Nowy Rok to w tę jedną noc w roku zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn dominuje strój w kolorze białym, który ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Poza tym jest to kolor harmonii i pokoju. 

Witanie Nowego Roku dwa razy to tradycja występująca w Chinach. 31 grudnia naród chiński wita Nowy Rok razem z resztą ludzi na całym świecie - to pierwsze powitanie. Natomiast drugie powitanie ma miejsce w chiński Nowy Rok, który rozpoczyna się między 21 stycznia a 19 lutego. 

W Danii tradycją noworoczną jest zeskakiwanie z krzeseł. Duńczycy robią tak o północy, by skocznie wejść w nadchodzący rok. Niektórzy do zeskoków z krzesła dodają jeszcze tłuczenie talerzy. Każdy stłuczony talerz oznacza jednego przyjaciela. Im więcej talerzy w kawałkach tym więcej ma się przyjaciół. 

W Grecji na Nowy Rok piecze się ciasto, chleb noworoczny zwany Vassilopita, w którym znajduje się moneta. O północy Grecy gaszą światło, każdy dostaje kawałek ciasta i ta osoba, która trafi na monetę będzie miała szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. 

Dla Hiszpanów Sylwester to dzień marzeń, ponieważ o północy na każde uderzenie zegara muszą oni pomyśleć jedno życzenie. Dodatkowo zanim pomyślą o życzeniu muszą zerwać jedno winogrono, zjeść je i podczas konsumpcji pomyśleć o życzeniu. 

W Irlandii w Sylwestra jest bardzo spokojnie. Zakazane jest tam strzelanie ze sztucznych ogni, gdyż można za to dostać mandat za zakłócanie ciszy nocnej. W związku z tym fajerwerków się tu nie wystrzeliwuje

W Japonii w Nowy Rok odlicza się do ... 108. Ta magiczna liczba jest to liczba elementów jakie ma człowiek w swoim umyśle. Jest to twierdzenie według buddyzmu. 108 razy uderza się wówczas w dzwony. 

Jeśli marzycie o podróży dookoła świata lub w jakieś odległe miejsce, to na noc sylwestrową proponuję udać się do Meksyku. Tam noworoczną tradycją jest spacer wokół domu z walizką podróżną. Ma to zapewnić podróż marzeń w przyszłym roku. 

Nasi sąsiedzi, Niemcy, w czasie sylwestrowej nocy wróżą sobie z ciekłego ołowiu. Jeżeli zastygły element będzie przypominał kulę, kolejny rok przyniesie sukces i wielkie szczęście. 

W Panamie robi się papierowe kukły, które w sylwestrową noc pali się nad ogniskiem, kominkiem itp. Spalone kukły mają zabrać ze sobą zmartwienia i troski mijającego roku. 

Takie oto zwyczaje noworoczne panują w różnych zakątkach świata. Jeśli mieliście okazję je 'przetestować' na sobie to podzielcie się wrażeniami. A może Wy znacie jeszcze jakieś inne noworoczne tradycje? Jeśli tak to koniecznie się z nimi podzielcie w komentarzach. 

...