pytanie zadane 21 stycznia 2020 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 stycznia 2020 przez użytkownika

Od wielu lat ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim roślina jaką jest jemioła. Jest to pierwsza wymieniana przez ludzi roślina, która wiąże się z tymi świętami. Natomiast trzeba wiedzieć, że takich roślin jest więcej i na pewno kojarzycie choć jedną z poniżej wymienionych. 

Tak więc prócz przepięknej jemioły, w czasie świąt Bożego Narodzenia, w naszych domach mogą gościć też takie rośliny jak:

1. Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, zwana też Kwiatem Świętej Nocy
Ma ona zazwyczaj czerwone lub białe kwiaty ułożone na kształt gwiazdy. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie rośnie w lasach liściastych tropikalnych i w takich naturalnych warunkach może dorastać do nawet 4 m wysokości. 

gwiazda betlejemska inaczej poinsecja

2. Ostrokrzew
Nazwa tej rośliny wzięła się od ostro zakończonych liści, które są symbolem korony cierniowej. Czerwone owoce zaś symbolizują krople krwi Jezusa. W czasach celtyckich ostrokrzew wieszany w domu miał chronić przed śmiercią i uderzeniem pioruna, zaś dla rzymian był to symbol przyjaźni. Ostrokrzewem dekoruje się kompozycje z kwiatów oraz adwentowe wieńce. 

ostrokrzew na boże narodzienie

3. Widliczka, inaczej zwana też różą jerychońską lub kwiatem zmartwychwstania
Jest rośliną pochodzącą z pustyni i może wielokrotnie ożywać, dlatego tez mówi się, że to magiczna roślina. 

rozkwitająca róża jerycvhońska

4. Ciemiernik
Roślina pochodząca z Tyrolu oraz części Alp. kwitnie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia. Legenda mówi, że wyrosła ona z łez małego pasterza, który płakał bo nie miał ofiary do złożenia w stajence, gdzie narodził się Jezus. 

ciemiernik roślina na boże narodzenie

komentarz 11 lutego 2020 przez użytkownika Gość

Mi to bezwzględnie że swietami  kojarzy się jemioła. Wiedza się ją gdzieś u góry i potem ci pod nią są muszą się całować. Choć chyba ten zwyczaj to nie naszlaugh

...