seohost
pytanie zadane 15 stycznia 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 stycznia 2020 przez użytkownika

zestaw sztućców należy dbać, żeby służył nam jak najdłużej. Poza tym piękniej prezentują się błyszczące sztućce na stole, niż matowe i ze śladami po wodzie. Natomiast trzeba też wiedzieć, aby nie szorować ich zbyt mocno, bo możemy je uszkodzić. Poniżej napiszę Wam jak czyścić sztućce wykonane z różnych materiałów. 

sztućce

1. Sztućce ze srebra i platerowane
* Takie sztućce najlepiej wyczyścimy wkładające je do garnka wyłożonego (dno i boki) folią aluminiową. Mieszamy zimną wodę z solą i zalewamy sztućce. Całość podgrzewamy, aż do wrzenia i gotujemy jeszcze 10 minut.
Następnie przygotowujemy płukankę z 4 łyżek sody oczyszczonej, 5 łyżek octu i 3 litrów wrzącej wody. Umyte sztućce zanurzamy w płukance na 30 minut.

* Mocno zabrudzone sztućce możemy też posmarować ketchupem, zostawić tak na 20 minut, po czym je opłukujemy.

* Zanurzamy sztućce w roztworze przygotowanym z 1,5 szklanki wody, łyżki soku z cytryny i pół szklanki mleka w proszku. W takim roztworze trzymamy je przez całą noc.

* Wyczyść sztućce w paście z bananowych skórek. Kilka skórek należy zblendować z odrobiną wody, po czym czyścimy nią sztućce używając ściereczki lub szczoteczki do zębów. Po tym zabiegu płuczemy je w dużej ilości wody. 

2. Sztućce ze stali nierdzewnej
* Sztućce z tego materiału zanurzamy w naczyniu, w której znajduje się 1,5 litra wody, 2 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki octu spirytusowego. Trzymamy je zanurzone w takim roztworze przez 15-30 minut, po czym płuczemy pod bieżącą wodą. 

* Robimy pastę z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Papkę nakładamy gąbką na sztućce i delikatnie je czyścimy, po czym płuczemy.

* Możemy też sztućce ugotować w litrze wody z dodatkiem 10 łyżek octu. Gotujemy przez 20 minut.

* Najszybszym sposobem czyszczenia sztućców jest włożenie ich do garnka z gotującymi się ziemniakami, niestety nie możemy później takich ziemniaków zjeść.

* Innym szybkim sposobem na czyszczenie noży, łyżek i widelców jest włożenie ich na krótki czas do gorącej wody z dodatkiem octu. 

...