pytanie zadane 13 stycznia 2020 w Gry przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 stycznia 2020 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Kółko i krzyżyk to chyba najbardziej znana gra dla dwóch osób, którą znają chyba wszyscy. Jest to gra strategiczna, najczęściej rozgrywana na kartce papieru, choć można zrobić również swoją wersję tej gry. 

Do gry w kółko i krzyżyk potrzebna jest plansza z dziewięcioma polami oraz długopis lub pionki, z których część ma narysowane koła, a część krzyżyki. 

plansza do gry w kółko i krzyżyk oraz pionki

Graczy w tej grze jest dwóch, jeden ma kółka, drugi krzyżyki. Grają oni na zmianę ustawiając raz kółko, raz krzyżyk na wybranym polu. Jeśli jednemu z graczy uda się ułożyć trzy swoje znaki w jednym rzędzie (pionowym, poziomym lub po ukosie) wówczas wygrywa. 

gra w kółko i krzyżyk - wygrywają krzyżyki

Układając swoje pionki gracz musi pamiętać również o tym, żeby uniemożliwić ustawienie przeciwnikowi. Gdy podczas gry żadnemu z graczy nie uda się ustawić trzech swoich znaków w linii, wówczas jest remis (nikt nie wygrywa). 

rozgrywka w kółko i krzyżyk


Jest jeszcze wersja gry w kółko i krzyżyk na planszy 15x15 kratek. Jest to plansza do gry w Go. Taka wersja nosi nazwę Piątka lub Kółko i krzyżyk do pięciu

Jak sama nazwa wskazuje, w tej grze zawodnicy muszą tak ustawić swoje pionki, rozrysować je, żeby mieć 5 kółek lub krzyżyków w jednym rzędzie (pion, poziom, ukośnie). Podobna gra nosi nazwę Gomoku, ale w polskiej wersji gra nie może zakończyć się remisem, musi być zwycięzca. 

komentarz 22 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Fajna gra ale dla dzieciaków, bo dla dorosłych którzy znają te proste zasady to gra jest bezcelowa, bo nikt nie wygra ;)
...