pytanie zadane 1 stycznia 2020 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

W czym mogę tworzyć animacje w 2D? Chciałbym stworzyć prostą bajkę i nie wiem w czym to najlepiej zrobić. Oczywiście najlepiej jakby to był program darmowy.

1 odpowiedź

odpowiedź 1 stycznia 2020 przez użytkownika

Jeśli chodzi o tworzenie animacji 2d w programie graficznym na komputerze, to można polecić dwa darmowe (na licencji Open Source) programy. Są to Blender (który jest głównie od grafiki 3D) i Pencil2D. Niestety oba mają nie mają interfejsu z języku polskim. Za ich pomocą można stworzyć tradycyjne bajki w grafice dwuwymiarowej. W obecnych czasach większość bajek tworzy się już w technice trójwymiarowej, natomiast bajki w technice 2D to są właściwie tylko starsze produkcje. Ale nie jest to regułą i korzystając z wyżej wymienionych programów możesz samemu taką stworzyć.
 

Blender

moduł pencil 2d w blenderze

Blender to program na licencji open source, a dokładniej GNU General Public License, dzięki czemu można go używać za darmo w celach prywatnych oraz komercyjnych. Program jest właściwie przeznaczony do tworzenia grafiki 3D, ale w najnowszej wersji (2.8) twórcy programu dodali dedykowaną i ulepszoną funkcję tworzenia grafik i animacji w 2D.

A tutaj twórcy prezentują jak wygląda tworzenie animacji 2D w blenderze:

A taką bajkę 2D możesz stworzyć blenderem:

Tutaj możesz pobrać aplikację - https://www.blender.org/download/


Pencil2D Animation

program pencil2d do tworzenia bajek

Ten program jest dużo prostszą aplikacją do tworzenia animacji 2D w porównaniu do Blendera. Pewnie też dlatego, że jest stworzony tylko do tworzenia rysunków i animacji w tej technice. Pencil2D również jest darmowy do użytku domowego czy w firmie, gdyż jest wydany na licencji GNU General Public License. W programie możesz dodawać różne efekty graficzne i dźwiękowe, które uatrakcyjnią film 2D.

Tutaj przedstawiona została zasada działania programu Pencil2D:

A poniżej fajna bajka, która została stworzona w programie Pencil2D

Program można pobrać ze strony producenta - https://www.pencil2d.org/download/

komentarz 20 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Ten Pencil wygląda mniej skomplikowanie, więc chyba za niego się wezmę, bo chciałem stworzyć prostą bajkę na kompie. Jeśli nie spełni moich oczekiwań, to spróbuje tego blendera,choć ten program to wydajemi się już wyższą szkołą jazdy
komentarz 9 lipca 2022 przez użytkownika anonimowy
Muszę sprubowac zrobić jakąś bajke w 2d w tym programie. Tylko z czego widze będę musiał dużo czasu spędzić nad nauka programu, nie jest to łatwe jak wygląda.
...