pytanie zadane 1 stycznia 2020 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

W czym mogę tworzyć animacje w 2D? Chciałbym stworzyć prostą bajkę i nie wiem w czym to najlepiej zrobić. Oczywiście najlepiej jakby to był program darmowy.

1 odpowiedź

odpowiedź 1 stycznia 2020 przez użytkownika

Jeśli chodzi o tworzenie animacji 2d w programie graficznym na komputerze, to można polecić dwa darmowe (na licencji Open Source) programy. Są do Blender i Pencil2D. Niestety oba mają nie mają interfejsu z języku polskim. Za ich pomocą można stworzyć tradycyjne bajki w grafice dwuwymiarowej. W obecnych czasach większość bajek tworzy się już w technice trójwymiarowej, natomiast bajki w technice 2D to są właściwie tylko starsze produkcje. Ale nie jest to regułą i korzystając z wyżej wymienionych programów możesz samemu taką stworzyć.
 

Blender

moduł pencil 2d w blenderze

Blender to program na licencji open source, a dokładniej GNU General Public License, dzięki czemu można go używać za darmo w celach prywatnych oraz komercyjnych. Program jest właściwie przeznaczony do tworzenia grafiki 3D, ale w najnowszej wersji (2.8) twórcy programu dodali dedykowaną i ulepszoną funkcję tworzenia grafik i animacji w 2D.

A tutaj twórcy prezentują jak wygląda tworzenie animacji 2D w blenderze:

A taką bajkę 2D możesz stworzyć blenderem:

Tutaj możesz pobrać aplikację - https://www.blender.org/download/


Pencil2D Animation

program pencil2d do tworzenia bajek

Ten program jest dużo prostszą aplikacją do tworzenia animacji 2D w porównaniu do Blendera. Pewnie też dlatego, że jest stworzony tylko do tworzenia rysunków i animacji w tej technice. Pencil2D również jest darmowy do użytku domowego czy w firmie, gdyż jest wydany na licencji GNU General Public License. W programie możesz dodawać różne efekty graficzne i dźwiękowe, które uatrakcyjnią film 2D.

Tutaj przedstawiona została zasada działania programu Pencil2D:

A poniżej fajna bajka, która została stworzona w programie Pencil2D

Program można pobrać ze strony producenta - https://www.pencil2d.org/download/

...