pytanie zadane 22 grudnia 2019 w Informatyka przez użytkownika Gość
edycja 3 lipca 2023 przez użytkownika
No właśnie, jak kliknę prawym przyciskiem mysz na pulpicie, to w menu podręcznym jest coś takiego jak odśwież. Co czego ono służy?

1 odpowiedź

odpowiedź 22 grudnia 2019 przez użytkownika
edycja 22 grudnia 2019 przez użytkownika

Funkcja odśwież z podręcznego menu na pulpicie jest bardzo popularną opcją, której używają użytkownicy Windowsów.

Można ją wywołać klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z okienka menu który wyskoczy wybieramy Odśwież

funkcja odśwież na pulpicie windowsa 

Do czego ta opcja służy?

Jak sama nazwa wskazuje odświeża ona widok pulpitu Windowsa - wszystkie ikony i otwarte okna. Czasami zdarza się tak, że usuniesz jakiś plik z pulpitu, ale nadal się on tam znajduje. Znaczy to, że system wadliwie nie odświeżył widoku pulpitu i mimo iż plik się prawidłowo usunął do nadal widnieje na ekranie. Wtedy wystarczy odświeżyć ekran i pulpit wyświetli swój aktualny widok. Opcja podobnie działa w okienkach eksploratora plików w systemie. Opcja Odśwież dostępna jest praktycznie w początków systemu Windows, czyli nie jest tylko dostępna w Windows 10, ale również we wcześniejszych jego wersjach.

Alternatywnie opcję Odśwież można uruchomić również z klawiatury komputera wciskając klawisz F5.


Podobna opcja występuje również w przeglądarkach internetowych i spełnia podobną funkcję. Odświeża aktualnie otwartą stronę internetową.

Aby odświeżyć stronę w przeglądarce można również użyć klawisza F5 lub kliknąć odpowiedni przycisk za to odpowiedzialny, który jest w każdej przeglądarce. 

A tak on wygląda w zależności w jakiej przeglądarce otwierasz strony www:

przyciski odśwież w przeglądarkach internetowych 

Po jego kliknięciu strona internetowa przeładuje się ponownie, dzięki czemu będziesz widział jej najnowszą wersję. Przydatne jest to przy przeglądaniu np. forum internetowego, gdy chcesz sprawdzić czy w temacie, który czytasz ktoś dodał nową odpowiedź.

komentarz 13 stycznia 2020 przez użytkownika Gość

Ja tego odśwież to chyba nadużywam. Bo właściwie kilkadziesiąt razy przez cały dzień pracy na komputerze zdarzy mi się użyć laugh

Ale jak zaobserwowałem po niektórych kolegach nie tylko ja klikam często odśwież.

komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość

Te odśwież to jest moja mania. Jak ryzykowalem przez chwilę linuksa to brakowało mi tej opcjilaugh tez tak macie? Cokolwiek zrobię na pulpicie to na koniec zawsze muszę kom i dac odśwież.

komentarz 22 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
od odśwież to ja jestem uzależniony :D jak coś robię na pulpicie to potem zawsze muszę dać te odśwież, mam tak już od windowsa 98
komentarz 27 września 2021 przez użytkownika Gość
Używam codziennie
...