seohost
pytanie zadane 16 grudnia 2019 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2019 przez użytkownika

Bindaż to alejka z drzew lub innych pnących roślin tworząca coś na kształt tunelu. Czasem takim roślinnym tunelem otoczone są chodniki, uliczki lub dróżki. 

Bindaż ma najczęściej kształt półkola, a jego stelaż jest wykonany z metalu, jest to metalowe lub stalowe rusztowanie. Po obu jego stronach rosną drzewa, krzewy lub rośliny pnące, które w okresie letnim wypuszczają liście i tworzą roślinny tunel. O bindaż należy odpowiednio dbać, przycinać go, by przybrał odpowiednią formę oraz podlewać, gdy wsadzone są świeże, młode drzewka. 

bindaż kołobrzeg

Bindaż to doskonałe miejsce w czasie letnich upałów, bo można tam znaleźć trochę schronu przed słońcem. Z tego też względu można nazywać je chłodnik. Poza tym jest on pięknym miejscem do robienia pamiątkowych zdjęć i spacerów. Nie bez powodu nazywa się go także bindażem zakochanych, aleją zakochanych lub tunelem zakochanych, bowiem po zmroku jest on pięknie oświetlony. 

Jednym z najbardziej znanych bindaży w Polsce jest bindaż w Kołobrzegu, który możecie widzieć na zdjęciach w tym wpisie. 

bindaż

Bindaże były charakterystycznym elementem parku w czasach baroku. Ten z Kołobrzegu powstał w połowie XIX wieku i jest stworzony z 277 grabów. Całość ma długość 130 m. Stanowi on od jakiegoś czasu pomnik przyrody i nosi imię zasłużonego dendrologa profesora Ryszarda Siweckiego. Jeśli będziecie w tym mieście koniecznie wpiszcie go wpiszcie na listę ciekawych atrakcji i zabytków Kołobrzegu. Bindaż znajduje się na ulicy Towarowej. 

komentarz 29 sierpnia 2020 przez użytkownika anonimowy
taki bindaż musze sobie zrobić w ogrodzie bo świetnie to wygląda tylko jakiej najlepiej rośliny do tego użyć? może bluszczu?
...