Bindaż to alejka z drzew lub innych pnących roślin tworząca coś na kształt tunelu. Czasem takim roślinnym tunelem otoczone są chodniki, uliczki lub dróżki.
Bindaż ma najczęściej kształt półkola, a jego stelaż jest wykonany z metalu, jest to metalowe lub stalowe rusztowanie. Po obu jego stronach rosną drzewa, krzewy lub rośliny pnące, które w okresie letnim wypuszczają liście i tworzą roślinny tunel. O bindaż należy odpowiednio dbać, przycinać go, by przybrał odpowiednią formę oraz podlewać, gdy wsadzone są świeże, młode drzewka.

Bindaż to doskonałe miejsce w czasie letnich upałów, bo można tam znaleźć trochę schronu przed słońcem. Z tego też względu można nazywać je chłodnik. Poza tym jest on pięknym miejscem do robienia pamiątkowych zdjęć i spacerów. Nie bez powodu nazywa się go także bindażem zakochanych, aleją zakochanych lub tunelem zakochanych, bowiem po zmroku jest on pięknie oświetlony.
Jednym z najbardziej znanych bindaży w Polsce jest bindaż w Kołobrzegu, który możecie widzieć na zdjęciach w tym wpisie.

Bindaże były charakterystycznym elementem parku w czasach baroku. Ten z Kołobrzegu powstał w połowie XIX wieku i jest stworzony z 277 grabów. Całość ma długość 130 m. Stanowi on od jakiegoś czasu pomnik przyrody i nosi imię zasłużonego dendrologa profesora Ryszarda Siweckiego. Jeśli będziecie w tym mieście koniecznie wpiszcie go wpiszcie na listę ciekawych atrakcji i zabytków Kołobrzegu. Bindaż znajduje się na ulicy Towarowej.