pytanie zadane 16 grudnia 2019 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2019 przez użytkownika

Bindaż to alejka z drzew lub innych pnących roślin tworząca coś na kształt tunelu. Czasem takim roślinnym tunelem otoczone są chodniki, uliczki lub dróżki. 

Bindaż ma najczęściej kształt półkola, a jego stelaż jest wykonany z metalu, jest to metalowe lub stalowe rusztowanie. Po obu jego stronach rosną drzewa, krzewy lub rośliny pnące, które w okresie letnim wypuszczają liście i tworzą roślinny tunel. O bindaż należy odpowiednio dbać, przycinać go, by przybrał odpowiednią formę oraz podlewać, gdy wsadzone są świeże, młode drzewka. 

bindaż kołobrzeg

Bindaż to doskonałe miejsce w czasie letnich upałów, bo można tam znaleźć trochę schronu przed słońcem. Z tego też względu można nazywać je chłodnik. Poza tym jest on pięknym miejscem do robienia pamiątkowych zdjęć i spacerów. Nie bez powodu nazywa się go także bindażem zakochanych, aleją zakochanych lub tunelem zakochanych, bowiem po zmroku jest on pięknie oświetlony. 

Jednym z najbardziej znanych bindaży w Polsce jest bindaż w Kołobrzegu, który możecie widzieć na zdjęciach w tym wpisie. 

bindaż

Bindaże były charakterystycznym elementem parku w czasach baroku. Ten z Kołobrzegu powstał w połowie XIX wieku i jest stworzony z 277 grabów. Całość ma długość 130 m. Stanowi on od jakiegoś czasu pomnik przyrody i nosi imię zasłużonego dendrologa profesora Ryszarda Siweckiego. Jeśli będziecie w tym mieście koniecznie wpiszcie go wpiszcie na listę ciekawych atrakcji i zabytków Kołobrzegu. Bindaż znajduje się na ulicy Towarowej. 

komentarz 29 sierpnia 2020 przez użytkownika Gość
taki bindaż musze sobie zrobić w ogrodzie bo świetnie to wygląda tylko jakiej najlepiej rośliny do tego użyć? może bluszczu?
komentarz 22 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Coś słabo zarośnięty pnączami ten bindaż ze zdjęcia. Chyba ze był niedawno stawiany,
...