pytanie zadane 5 grudnia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 grudnia 2019 przez użytkownika

Wiadomo, że to co naturalne jest najlepsze. Obecnie panuje moda na bycie eko, naturalnym, mamy już dosyć sztuczności w każdym wydaniu. Zgodnie z tym trendem przywiązujemy większą uwagę do tego co jemy, jak żyjemy, do ekologii, zanieczyszczeń, środowiska w jakim żyjemy, ale również do tego jakich kosmetyków używamy. Ponieważ jest popyt na wszystko co naturalne, również kosmetyki, a może przede wszystkim one, znajdują się w kręgu największego zainteresowania. Takie kosmetyki nie zawierają chemicznych substancji, nie są testowane na zwierzętach, więc jak najbardziej wpisują się w tę modę. Poza tym nasza skóra również lubi to co zwyczajne i zgodne z naturą, dlatego warto dowiedzieć się czy nasze kosmetyki posiadają europejskie certyfikaty naturalności. Certyfikaty te są przyznawane przez dane państwo i jest to oznaczone na opakowaniu danego produktu, kosmetyku. Poniżej znajdziecie opisy czterech takich firm, które przyznają certyfikaty naturalności. Oto one:

1. ECOCERT - Francja
Ten certyfikat zajmuje się wyróżnianiem dwóch podstawowych rodzajów kosmetyków:
- kosmetyk naturalny, który w składzie posiada min. 95% składników pochodzenia naturalnego,
- kosmetyk ekologiczny, który w składzie posiada min. 95% składników pochodzenia naturalnego i gdzie 50% surowców pochodzi z ekologicznych upraw.

Zakazane są substancje takie jak syntetyczne barwniki i zapachy, składniki pochodzące z martwych zwierząt, substancje ropopochodne, silikony, parabeny, emulgatory PEG. Poza tym kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach, samo opakowanie musi podlegać biodegradacji, a produkcja nie może negatywnie wpływać na środowisko. 

2. BDIH - Niemcy
Jest to certyfikat o nazwie Kontrollierte Natur-Kosmetik, a sama firma zrzesza producentów przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Kosmetyki posiadające ten certyfikat są pozyskiwane z naturalnych surowców. surowce te pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. 

Zakazanymi substancjami są tu syntetyczne i organiczno-syntetyczne barwniki, substancje zapachowe, silikony, substancje ropopochodne oraz surowce pochodzące z martwych zwierząt. Kosmetyki nie mogą też być na zwierzętach testowane, opakowanie musi ulegać biodegradacji, a produkcja nie może mieć negatywnego wpływu na środowisko. 

3. SOLI ASSOCIATION - Wielka Brytania
Certyfikat ten potwierdza organiczne pochodzenie danego produktu. Taki kosmetyk zawiera maksymalną możliwą ilość składników organicznych, czyli 95%. Kosmetyk ze składnikami organicznymi musi zawierać przynajmniej 70% składników organicznych. 

Substancjami zakazanymi są w tym przypadku parabeny, substancje ropopochodne, substancje zapachowe syntetyczne, detergenty, glikole itd. Poza tym kosmetyki te nie są testowane na zwierzętach, opakowanie ulega biodegradacji, a produkcja nie wpłynęła negatywnie na środowisko. 

4. NATRUE - Bruksela
Certyfikat ten jest wydawany przez międzynarodową organizację, która zrzesza producentów kosmetyków naturalnych. Organizacja ta wyróżnia trzy poziomy jakości produktów naturalnych. Określa się je za pomocą gwiazdek w logo w skali, że im więcej gwiazdek, tym produkt bardziej naturalny. Każdy z poziomów posiada dokładne kryteria, które dotyczą ogólnej zawartości składników naturalnych z ekologicznych upraw. 

Zabronionymi składnikami w kosmetykach NATRUE są substancje ropopochodne, silikony, emulgatory PEG, glikole, syntetyczne substancje zapachowe i barwniki oraz surowce pochodzące z martwych zwierząt. 

...