pytanie zadane 4 grudnia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 grudnia 2019 przez użytkownika

Leki, które bierzemy codziennie mają nam pomagać, to wie chyba każdy i właśnie po to je bierze. Są leki, pomagające na brak witamin w naszym organizmie, są takie, które bierzemy sezonowo i są też takie, które musimy brać by po prostu żyć. Niektóre z nich musimy brać rano, inne wieczorem, jeszcze inne z jedzeniem. Wszystko po to, by lek jaki bierzemy dobrze się nam wchłonął i zaczął odpowiednio działać. Jednak prócz pory o jakiej bierzemy lekarstwo ważne jest też to z czym lek bierzemy, czyli np. czym popijamy tabletkę czy w czym rozpuszczamy dany lek. Jest to bardzo ważne, a nie jak większość osób może sądzić, że to nie ma znaczenia. Ma i to wielkie, ponieważ leki lubią wchodzić w różne interakcje z pożywieniem jakie jemy. 

Najważniejszą sprawą jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza lub z zaleceniami znajdującymi się na ulotce. 

łączenie leków z jedzeniem

Gdy lek mamy brać rano na czczo, czyli na pusty żołądek przed jedzeniem, to musimy go tak brać i już. Wówczas najczęściej lek popija się wodą. Nie powinno się wcześniej nic jeść, ani nie powinno się popijać leku niczym innym, gdyż może to doprowadzić do wymiotów, biegunki, mdłości, osłabienia, wysypki czy zawrotów głowy. 

O łączeniu leków z napojami alkoholowymi nie będę dużo pisać, bo każdy chyba wie, że jest to zupełnie zabronione. Takie łącznie może spowodować uszkodzeniem wątroby. 

Nie zawsze też możemy łączyć leki z owocami. Owoce zdrowe są to wie każdy, ale nie ze wszystkimi lekami można je łączyć. Połączenie flawonoidów zawartych w owocach i enzymów w lekach może powodować nawet utratę przytomności. Taka sytuacja dotyczy głównie leków antyalergicznych. Ponadto trzeba wiedzieć, że jeśli przyjmujemy leki na bezsenność lub na obniżenie cholesterolu, warto odstawić sok grejpfrutowy. Niektóre leki na nadkwasotę połączone z właśnie tym sokiem mogą być przyczyną zatrucia organizmu aluminium. 

Jeśli bierzesz antybiotyk, odstaw jogurty. Nie pij jogurtu, zaraz po wzięciu leku. Odczekaj chociaż dwie godziny i dopiero go zjedz. Dlaczego nie można łączyć tego razem? Ponieważ wapń z jogurtu spowoduje nie zadziałanie antybiotyku, a nas może dopaść biegunka. Ogólnie mlekiem nie wolno popijać żadnych leków, ponieważ wówczas otoczka tabletki zbyt szybko się rozpuści i substancja lecznicza rozpuści się w żołądku, a powinna w jelicie. Powoduje to podrażnienia żołądka objawiające się bólem brzucha, pieczeniem w dołku oraz mdłościami. 

Łączenie leków na astmę z tłustymi potrawami też może skończyć się dla nas źle. Mogą dopaść nas bóle głowy, ale tez nawet ataki duszności. 

Warto też wiedzieć, że nie należy łączyć medycyny naturalnej z konwencjonalną. Musimy zdecydować się na jedną z nich. Albo przyjmujemy antybiotyki, albo domowy syrop z cebuli czy czosnek z mlekiem i miodem. 

...