pytanie zadane 3 grudnia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 grudnia 2019 przez użytkownika

Cukry proste i złożone wchodzą w skład węglowodanów. Powszechnie są one uznawane za złe, natomiast ich brak w diecie może szkodzić jelitom, gdyż nie dostają one wówczas cennego błonnika. Są one potrzebne najbardziej naszemu mózgowi, który domaga się ich zwłaszcza przy pracy umysłowej. 

Cukry proste czy też węglowodany proste to nic innego jak połączenie jednego atomu węgla z jedną cząsteczką cukru. Znajdują się one m.in. w:

- owocach,
- słodyczach,
- miodzie,
- słodzonych napojach gazowanych,
- cukrze (sacharoza),
- bułkach,
- frytkach i innych fast foodach,
- płatkach śniadaniowych,
- ketchupie i majonezie. 
- produktach mlecznych. 

miód z mniszka lekarskiego

Jeśli dbamy o nasze zdrowie dobrze jest wyeliminować z diety cukry proste, z których najwięcej szkody może zrobić nam syrop glukozowo-fruktozowy. Jest to nic innego jak sztuczny słodzik, którego zadaniem jest tuczenie, ale nie daje uczucia sytości. Z tego względu jest odpowiedzialny po części za otyłość, szczególnie u dzieci. 

Nasz organizm bardzo szybko przyswaja cukry proste. Trwa to szybciej niż w przypadku cukrów złożonych, które są trawione wolniej. 

Cukry złożone czy też węglowodany złożone to nic innego jak połączenie jednego atomu węgla z dwoma lub więcej cząsteczkami cukru. Znajdują się one m.in. w:

- ziarnach zbóż,
- orzechach,
- ziemniakach,
- warzywach strączkowych,
- kaszach, 
- ryżu,
- pełnoziarnistym pieczywie,
- płatkach owsianych,
- jogurcie naturalnym,
- kawie bezkofeinowej,
- świeżo wyciskanych sokach z owoców,
- serze żółtym,
- wędlinach,
- rybach. 

zielony groszek

...