pytanie zadane 2 grudnia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 grudnia 2019 przez użytkownika

Gdy mówimy o ćwiczeniach wschodnich, ćwiczeniach wschodu to chodzi nam głównie o ćwiczenia jakie wykonują Chińczycy, by trzymać się w dobrej kondycji i zdrowiu. Naród chiński ćwiczy codziennie, co często widać oglądając filmy czy dokumenty o tym kraju. Ćwiczą wszyscy, zarówno przedszkolaki, jak i emeryci. Wiek, stan zdrowia czy waga nie mają tu znaczenia. Liczą się chęci i dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie. 

Najbardziej znaną formą ćwiczeń wschodnich jest joga. Nie będę się o niej tu rozpisywać, tylko zapraszam do artykułu o jodze. Poza nią najbardziej znanymi są jeszcze:

1. Tai-chi
Na tai-chi składa się ciąg 108 ćwiczeń, które następują po sobie. Są to właściwie powolnie wykonywane ruchy, które pozwalają na utrzymanie kondycji ciała i ducha w dobrej formie. Ćwiczenia można wykonywać w formie tradycyjnej (wydłużonej) lub skróconej (dla mniej cierpliwych osób).

tai chi

W tych ćwiczeniach najważniejsza jest wytrwałość, gdyż ćwiczenia muszą być wykonane precyzyjnie i jest ich dużo. Jednym z ćwiczeń jest pozycja Zhan Zhuang, czyli po prostu stanie jak słup. Stoimy z lekko ugiętymi kolanami, mamy spuszczone ręce i wykonujemy oddechy za pomocą przepony. Tak trwamy przez kilka minut. Tai-chi dają lepszą formę oraz wyciszają umysł. 

2. Qigong
To nic innego jak gimnastyka, która w narodzie chińskim praktykowana jest od stuleci. Słowo 'qi' oznacza 'energię wszechświata', zaś 'qong' oznacza 'czas i wysiłek'. Oba te pierwiastki składają się na wewnętrzną harmonię, ale też pracę nad sobą. 

qigong

Qigong pomaga w przywracaniu przepływu energii w naszym ciele. Chińczycy, gdy zaczynają chorować idą na gimnastykę, a nie jak my do lekarza. Qigong stanowią powolne ćwiczenia oraz płynne ruchy. Ćwiczenia wykonuje się z góry na dół w określonej kolejności. 

...