pytanie zadane 1 grudnia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 grudnia 2019 przez użytkownika

Na świecie istnieje wiele zwierząt i każde z nich żyje różną ilość lat, a nawet czasem dni. Najkrócej żyjące zwierzęta na świecie spędzają na nim czasem tylko kilka godzin!!! Poznajcie jednak te, które żyją nami nim naprawdę długo.

1. Małża Cyprina islandzka to zwierzę, które dożywa nawet 507 lat!!! Co więcej te zwierzęta się nie starzeją. Mieszka w Północnym Atlantyku, ale spotkać można ją również w wodach Bałtyku. Tak długo żył wyłowiony w Islandii w 2006 roku małż Ming (nazwę zawdzięcza chińskiej dynastii Ming, jaka panowała wówczas, gdy małż się narodził). 

małż

2. Rekin polarny jak sama nazwa wskazuje występuje w wodach polarnych, szczególnie w wodach otaczających Grenlandię, w Morzu Północnym i Białym. Pływa on bardzo wolno i zazwyczaj bliżej dna oceanicznego, na głębokości około 1200 metrów. Najstarszy zbadany rekin tego gatunku żył 392 lata

3. Wal grenlandzki, który żyje około 211 lat. Spotkać go można w Oceanie Atlantyckim, Morzu Beringa, Morzu Czukockim czy Morzu Ochockim. Jego pożywienie stanowią małe skorupiaki i kryl. Ponieważ wolno pływa, często polują niego Inuici

skaczący wal grenlandzki

4. Żółw słoniowy to największy żółw na świecie. Jego wysokość może dochodzić nawet do 1 metra, długość do 1,87 cm, a waga do nawet 400 kg. Poza tym żółw ten dożywa wieku 300 lat w sprzyjających warunkach. Jednak najstarszy, póki co, żółw słoniowy miał 188 lat. Został on podarowany królowi Tonga przez kapitana J. Cooka w 1777 roku. Zmarł dopiero w 1965. Miał na imię Tu'i Malila. Tak jak inne wielkie żółwie żyją one na Galapagos. 

żółw słoniowy żółw olbrzymi

5. Kakapo to najcięższy ze wszystkich ptaków, który nie lata. Jego waga może osiągać od 2 do 4 kg. Kakapo jest podobny do papugi i mieszka na Nowej Zelandii. Ptaki te żyją średnio 95 lat, natomiast najstarsza z nich miała 120 lat! Kakapo są pod ochroną. 

kakapo papuga

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika Gość
Ciekawe. Możnaby pokusić się o dokładne przebadanie tych zwierząt,.może natrafili byśmy na coś co mogło by ludziom przedłużyć życie.
...