pytanie zadane 24 listopada 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 26 listopada 2019 przez użytkownika

Plastik jest dziś bardzo powszechny. Możemy spotkać go wszędzie, na każdym kroku. Korzystamy z plastikowych toreb na zakupy, choć już w mniejszym stopniu, pijemy wodę z plastikowych butelek, jemy batoniki w plastikowych opakowaniach, a nawet chleb, który jest również w plastikowym worku. Nasze urządzenia elektroniczne w dużej mierze składają się z plastiku, wszystkie kosmetyki są w niego zapakowane, a co więcej nawet ubrania, które nosimy (w szczególności polary) to nic innego jak przerobiony plastik. Nikt z nas nie może powiedzieć, że bez plastiku da się żyć, bo się nie da. Warto wiedzieć też, że kupując coraz więcej plastikowych rzeczy lub zapakowanych w niego, coraz bardziej zanieczyszczamy nasz świat. Bo choć segregujemy śmieci, to nie wszystko da się poddać recyklingowi. Można go jednak zminimalizować, zastępować i używać mniej. 

Prócz minusów plastik ma również swoje plusy. Plastik jest wytrzymały, tani i łatwo poddaje się obróbce. Poza tym dzięki technologii 3D możemy wydrukować sobie plastikowe kubki, klocki, a nawet protezy np. kolan. To genialne a zarazem zalewające cała naszą planetę (poprzez działalność nas samych) tworzywo stworzył w 1856 roku Alexander Parkes

Był on twórcą, któremu pierwszemu udało się wymyślić celuloid, czyli termoplastyczne tworzywo sztuczne. Celuloid stawał się miękki w temperaturze około 90oC i składał się z nitrocelulozy, kamfory, barwników i wypełniaczy. Wówczas robiono z niego lalki, taśmy filmowe, piłeczki pingpongowe oraz rzeczy codziennego użytku. Ponieważ był to materiał łatwopalny, zastąpiono go później nieco innym składem. 

Alexander Parkes pochodził z angielskiej rodziny wynalazców. Jego ojciec stworzył mosiężne kłódki. 

komentarz 16 lutego 2020 przez użytkownika Gość

To jak wynajmował mogl zaprojektować żeby ten plastik szybciej się rozkładał w naturze wink

...