pytanie zadane 19 listopada 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 listopada 2019 przez użytkownika

Roślin na świecie mamy setni milionów, a ich gatunków, odmian i rodzajów jest jeszcze więcej. Rośliny te dzielą się właśnie na jednoliścienne bądź dwuliścienne. Najpierw zajmiemy się tymi dwuliściennymi. 

Rośliny dwuliścienne stanowią większość zielnych roślin, jakie rosną na naszej planecie. Cechą charakterystyczną tych roślin jest to, że nie wytwarzają one zdrewniałych pędów nadziemnych oraz to, że posiadają zarodki o dwóch liścieniach. Zarodki te nazywa się tworami albo pierwszymi liśćmi, które umożliwiają rozwój rośliny zaraz po wykiełkowaniu z nasiona. Zadaniem każdego z liścieni jest dostarczanie energii, która potrzebna jest do rozpoczęcia kiełkowania. 

Wśród roślin dwuliściennych można spotkać też kilka gatunków krzewów oraz prawie wszystkie gatunki drzew liściastych, ale jak już pisałam, w większości są to gatunki zielne. Poza tym rośliny dwuliścienne zawierają w sobie gatunki roślin jednorocznych, dwuletnich jak i wieloletnich. Należeć będą więc do nich wszystkie chwasty, niektóre rodzaje storczyków, żarnowiec, bambus, jaskry, nagietki, zawilce, pierwiosnki, kapusta ogrodowa, kalarepa, kalafior, jarmuż, brokuł, kolendra, pietruszka, seler, kminek, ziemniak, lawenda, rozmaryn, tymianek itp. 

pietruszka z masłem

Rośliny jednoliścienne, jak sama nazwa wskazuje, posiadają zarodki o jednym liścieniu. Zalicza się do nich głównie trawy i liliowate. Zalicza się do nich wszystkie zboża, ale również takie owoce jak: ananasy, kokosy, daktyle czy banany. Poza tymi jeszcze juki i draceny, tulipany i hiacynty, przebiśniegi i narcyzy. 

banany z bananowca

...