pytanie zadane 19 listopada 2019 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 listopada 2019 przez użytkownika

Święta tuż, tuż i już niedługo zacznie się świąteczne szaleństwo. Przygotowywanie potraw, wysyłanie kartek z życzeniami, kupowanie prezentów, domowe porządki itd. By sobie nieco umilić ten czas warto zrobić bądź kupić kalendarz adwentowy. W sklepach obecnie mamy wiele kalendarzy do wyboru i nie są to tylko kalendarze ze słodyczami, ale również z kosmetykami, kawą, herbatą czy zabawkami. Możecie również zrobić samodzielnie nietypowy kalendarz adwentowy

Swoją drogą warto wspomnieć, że pomysł na stworzenie kalendarza adwentowego odliczającego dni do świąt Bożego Narodzenia, powstał w Niemczech w 1902 roku (dokładnie w Hamburgu). Wówczas miał on kształt zegara i nazywało się go 'kalendarzem mikołajkowym' czy 'kalendarzem bożonarodzeniowym'.  


1. Kalendarz adwentowy z poleceniami do wykonania na każdy dzień

Mój kalendarz będzie przeznaczony, skierowany do całej rodziny, ale możecie napisać na karteczkach co tylko chcecie i zadania ułożyć takie, by były przeznaczone np. dla mamy, koleżanki czy przyjaciela. Poniżej podam Wam kilka pomysłów do kalendarza adwentowego na każdy dzień. Mogą to być polecenia/zadania typu:

1. Wspólny spacer w poszukiwaniu świątecznych akcentów w naszym mieście.
2. Ubieranie choinki.
3. Powiedz komuś coś miłego.
4. Pokoloruj rysunek Mikołaja.
5. Napisz list do świętego Mikołaja.
6. Upiecz pierniczki.
7. Zrób piernikową chatkę.
8. Wytnij śnieżynki na okno.
9. Posłuchajcie razem kolęd.
10. Przeczytaj świąteczne opowiadanie/wiersz.
11. Przygotuj buty na przyjście Mikołaja.
12. Podziel się zabawką z potrzebującymi.
13. Zrób świąteczną kartkę. 
14. Pomóż w pieczeniu świątecznego ciasta.

Pomysłów może być wiele i zależą one tylko i wyłącznie od Was, od Waszej wyobraźni, ale też od tego jakim czasem dysponujecie itd. Wszystko niech będzie dostosowane do Waszych możliwości. 

Przechodząc teraz do tego jak zrobić kalendarz adwentowy to nasz w tym roku wygląda tak:

wiszący kalendarz adwentowy

Z internetu pobrałam świąteczne obrazki z numeracją na 24 dni grudnia. Nie podaję Wam konkretnej strony, gdyż w sieci takich rysunków do druku na kalendarz jest pełno, więc wybierzcie sami to co Wam się najbardziej spodoba. Po wydrukowaniu rysunków, rozcięłam je, trochę pokolorowałam i nakleiłam na koperty. Jeden rysunek na jedną kopertę. W rogu koperty zrobiłam dziurkę dziurkaczem i przeplotłam przez nie wełnę. Tak zrobiłam ze wszystkimi kopertami. Sznurki celowo są jedne dłuższe, inne krótsze, żeby nie były wszystkie w jednej linii. 

kalendarz adwentowy z kopert]

Na koniec do każdej koperty z adwentowego kalendarza włożyłam polecenie do wykonania na dany dzień. Np. o takie:

polecenia do kalendarza adwentowego

Każdego dnia, zaczynając od 1 grudnia, będziemy wspólnie z dzieckiem wyciągać karteczkę z odpowiednim numerem i sprawdzać zadanie, po czym je wykonamy. Myślę, że taka forma też poniekąd zabawy, bardzo umili nam czas oczekiwania na święta. 


2. Kalendarz adwentowy ze słodyczami, zabawkami, artykułami papierniczymi itp.

W tym roku postanowiłam zrobić kalendarz adwentowy, który idealnie trafi w gusta dzieci. Chciałam, żeby zawierał w sobie materiały do samodzielnego wykonania, zabawki, książki, kolorowanki i jakieś drobne słodycze. Początkowo nawet myślałam o tym, żeby kupić już taki gotowy kalendarz, ale nigdzie nie ma takiego. Są kalendarze tylko z zabawkami, tylko ze słodyczami, ale żadnego, który zawierałby i jedno i drugie. Dlatego też postanowiłam zrobić swój kalendarz adwentowy.

W tym celu zakupiłam m.in. takie rzeczy, jakie widzicie na poniższym obrazku:

rzeczy do kalendarza adwentowego

Każdą rzecz zawinęłam w stare gazety i przewiązałam kolorową wełną. 

gazeta jako papier do prezentów

prezent zapakowany w gazetę

prezenty zapakowane w gazetę

Następnie jeden koniec wełny zawiązałam na wieszaku, a na drugim końcu był umieszczony prezent. 

kalendarz adwentowy z gazety

kalendarz adwentowy dla dzieci

Na koniec napisałam mazakiem numerki na poszczególnych "okienkach" adwentowego kalendarza i całość zawiesiłam na wieszaku. Teraz dziecko każdego dnia szuka odpowiedniej cyfry i otwiera pakunek. I tak aż do Wigilii. 

...