pytanie zadane 18 listopada 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 listopada 2019 przez użytkownika

Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza dla laika, zając od królika nie różni się niczym. Oba te zwierzęta mają długie łapy, długie uszy, futerko i podobnie się zachowują. Jednak zając i królik to nie to samo

Zające są większe od królików. Mają one długość 40-75 cm i bardzo gibkie ciało. Polują na nie drapieżniki, ale zające potrafią szybko się ukryć dzięki dobrze rozwiniętemu słuchowi i węchowi oraz długim i skocznym łapom. Prędkość ich biegu może dochodzić nawet do 80 km/h. 

Zające mają duże i wypukłe oczy, dzięki którym doskonale widzą w nocy i o zmroku. To sprawiło, że zające to zwierzęta aktywne raczej nocą i o świcie. Dzień spędzają schowane w trawie. 

Zające nie żyją w stadach i nie są towarzyskie. Ich środowiskiem życia są otwarte przestrzenie. Futro zająca musi być dopasowane kolorystycznie do otoczenia, dlatego też w przypadku np. zająca bielaka (amerykańskiego czy europejskiego) futro ma kolor szarobury latem, a biały zimą.  Zające w odróżnieniu od królików nie kopią nor i nie żyją pod ziemią. Żywią się one roślinami jedząc głównie trawę, gałązki, korę, krzewy, pędy, łodygi, nasiona, owoce.

Najbardziej znanym wśród zająców jest zając szarak. 

biegnący zając
 

Króliki są mniejsze od zajęcy, osiągają długość 25 - 51 cm. Mają długie łapy, uszy i wyłupiaste oczy. Mieszkają w wykopanych przez siebie norach i żyją w nich pod ziemią. 
Króliki są roślinożercami i najbardziej lubią korę młodych drzew oraz wszelkiego rodzaju zioła. Tak jak zające, króliki prowadzą nocny tryb życia

Znane gatunki królików to: królik europejski, królik domowy, królik mały baran, królik miniaturowy, królik błotny czy królik bagienny. 

królik w trawie

Zatem podsumowując w poniższej tabeli wypiszę raz jeszcze podobieństwa i różnice między zającem i królikiem.

Podobieństwa Różnice
pochodzą z rodziny zającowatych zające są większe od królików
prowadzą nocny tryb życia króliki kopią nory, w których mieszkają, a zające żyją w wysokich trawach
nie gromadzą zapasów na zimę zające posiadają dłuższe uszy i łapy niż króliki
królika można udomowić

komentarz 27 października 2021 przez użytkownika Gość

Króliczki są fajniejsze bo są takie stulone i puszyste. Zające są takie bardziej rozlazłe i chudewink

...