pytanie zadane 15 listopada 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 listopada 2019 przez użytkownika

Kaskader jest osobą, która dubluje aktora w różnego rodzaju filmach. Inaczej mówiąc jej dublerem aktora i występuje w scenach niebezpiecznych. 

W pierwszych filmach na początku XIX wieku jako kaskaderów do niebezpiecznych scen zatrudniano akrobatów lub klaunów. Wówczas określano ich takim mianem jak:

- aktor do zadań specjalnych
- pracownik strefy zagrożenia
- poobijane bractwo (w języku potocznym).

Do jednego z pierwszych kaskaderów kina należał Frank Hanaway. Był on dawnym kawalerzystą w armii USA, a swoją pierwsza aktorką rolę pokazał w filmie 'Wielki napad na pociąg' z 1903 roku. 
Jeśli chodzi zaś o pierwszą kobietę kaskaderkę, to była nią Helen Gibson. Była ona amerykańską aktorką filmową, ale także występowała na rodeo. Znana jest ze swoich ról w takich filmach jak m.in.: 'Dziewczyna w pułapce', 'Telegrafistka w niebezpieczeństwie' oraz 'The Hazards of Helen'

Niewątpliwie jednymi z najbardziej efektownych wyczynów kaskaderskich należą:

- Upadki z dużej wysokości - obecnie kaskaderzy w takich scenach są zabezpieczani na wszystkie możliwe sposoby, o których dawni kaskaderzy mogli tylko pomarzyć. Wtedy do amortyzowania upadku służył jedynie materac oraz specjalna uprzęż. 

- Udział w pożarach i wybuchach - kaskaderzy zakładają specjalne żaroodporne kombinezony, na to kostium podobny do takiego jaki używają kierowcy wyścigowi, ponieważ chroni on przed wysoką temperaturą, potem znów zakładają jeszcze jeden ognioodporny kombinezon i na sam koniec dwie maski - pierwsza jest ochronna, a druga imituje twarz aktora. Do tego dochodzą specjalne buty, rękawice i butla z powietrzem (znajduje się pod pachą). Tak wyposażony dubler może 'płonąć' jedynie przez 20 sekund. Po tym czasie włączają się automatyczne gaśnice. 

- Wybuchy/wyrzucenie kaskadera w powietrze - w takich scenach dubler zazwyczaj wybija się z trampoliny lub zostaje wyrzucony przez wyrzutnię.

- Wypadki samochodowe - gdzie najbardziej efektowne jest dachowanie. Kaskader biorący udział w takiej scenie jest zabezpieczony specjalnym kombinezonem. Poza tym dach samochodu jest usztywniony prętem, by nie został zgnieciony. Z samochodu, w którym siedzi kaskader usuwa się wszystkie drobne elementy np. klamki. Poza tym do samochodu wlewa się minimalną ilość paliwa oraz usuwa większą część oleju, by nie doszło do pożaru. 

Myślę, że trochę przybliżyłam Wam pracę kaskadera. W poniższym linku możecie zobaczyć jak wygląda ona podczas kręcenia polskiego filmu:

...