pytanie zadane 15 listopada 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 listopada 2019 przez użytkownika

Jak wielu z Was zastanawiało się kiedyś nad tym pytaniem oglądając film w kinie czy w tv? Ja dość często to robię oglądając jakiś film. Zastanawiam się na tym ile osób stoi za kamerą, jak charakteryzuje się aktorów i w ogóle jak wygląda powstawanie filmu od kuchni. Dlatego też postanowiłam napisać o produkcji filmu, żeby podzielić się z Wami wiadomościami, o których się dowiedziałam. Być może już o tym wszystkim co napiszę wiecie, ale może znajdzie się ktoś kto chętnie przeczyta ten wpis, bo sam jest ciekawy odpowiedzi. 

Przy produkcji filmu pracuje wiele osób. Począwszy od reżysera, poprzez aktorów, na kamerzyście kończąc. Osoby te są najmowane na kilka miesięcy lub nawet na kilka lat, w zależności od filmu. Jeśli chodzi o filmy pełnometrażowe to koszty ich produkcji są ogromne, gdyż pracuje przy nim setki osób. Nie są to tylko aktorzy, statyści, kamerzyści, dźwiękowcy, reżyserowie, ale też charakteryzatorzy, kostiumografowie czy kucharze. Więc sami widzicie jaki ogrom ludzi pracuje nad jednym filmem, który potem trwa około 90 minut. 

produkcja filmu

Zanim jednak zacznie się kręcenie filmu, to najpierw trzeba zadbać o kilka rzeczy, o które zazwyczaj 'martwi się' producent. Należą do niego takie obowiązki jak:

- zdobycie środków finansowych,
- opracowanie scenariusza, od którego zależą wydatki związane z filmem,
- dobór aktorów i członków ekipy,   
- dystrybucja,
- wykonanie scenografii i lokalizacja planu zdjęciowego,
- wybór reżysera do sprawowania kontroli artystycznej. 

Dopiero mając gotową scenerię, gdzie będzie kręcony film oraz aktorów z podziałem na role, można przystąpić do właściwego kręcenia filmu. Czasem podczas kręcenia scen niebezpiecznych zatrudnia się wykwalifikowanych kaskaderów, którzy zastępują aktorów w scenach ryzykownych, niebezpiecznych. Oczywiście kaskaderom również zapewnia się na ten czas bezpieczeństwo, a przed nakręceniem takiej sceny, wykonywanych jest mnóstwo prób. 

Najbardziej emocjonujące, ale zarazem niebezpieczne są sceny kaskaderskie z ogniem. Kręci się w kilkunastu ujęciach, a obok zawsze czekają strażacy, którzy szybko ugaszą pożar w razie konieczności. Niebezpieczne sceny to również te, gdzie aktor/kaskader spada z wysokości, upada itp. Wówczas kaskaderzy są ubrani w specjalne kostiumy ochronne. Poza tym kaskader musi wyglądać identycznie jak aktor, którego rolę odtwarza. W filmie sceny są kręcone tak, by widz nie rozpoznał, że nagle rolę odtwarza kaskader a nie aktor.

kaskader na motorze

Innym przyciągającym wzrok widza elementem kręcenia filmu są efekty specjalne. Powstają one dzięki maszynom, które wzniecają wiatr, powodują burzę,sypią śniegiem zrobionym z płatków plastiku czy suchego gipsu, tworzą mgłę z podgrzanego oleju mineralnego. Jeśli chodzi o takie efekty jak potwory czy istoty pozaziemskie, to obecnie stosuje się grafikę komputerową. 

efekty specjalne w filmie

Ostatnim stadium kręcenia filmu jest jego montaż, którym zajmuje się nie kto inny jak montażysta. To on wspólnie z reżyserem ustala kolejność następujących po sobie ujęć i decyduje jak długo ma trwać dana scena. Prócz montażu scen, odbywa się również montaż ścieżki dźwiękowej. Na samym końcu powstaje czołówka z tytułem filmu i listą osób zaangażowanych w produkcję. 

...