lh
pytanie zadane 4 listopada 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 listopada 2019 przez użytkownika

Pocałunki w wielu kulturach mogą oznaczać różne rzeczy i być traktowane w różny sposób. Ja dziś jednak skupię się na pocałunku jako elemencie pozdrowienia. Często poprzez pocałunek w rękę lub w policzek możemy się z kimś powitać lub pożegnać. Zdarza się także, że pocałunek w policzek jest udawany - dwie osoby witając się lub żegnając ze sobą jedynie zbliżają do siebie swoje policzki, ale ich nie całują. 

Do Polski zwyczaj całowania na powitanie przyszedł wraz z zachodnią kulturą, gdzie takie zachowanie jest tam powszechne. U nas też widoczna jest powszechność tego zjawiska; w ten sposób witają się młodzi ludzie, ale starsi również. Jeśli chodzi natomiast o ilość pocałunków przy takim powitaniu/pożegnaniu to jest ona różna i zależy od różnych czynników m.in. o tego czy daną osobę znamy czy nie, czy jest to mężczyzna czy kobieta, w jakim wieku jest ta druga osoba, no i od tego w jakim kraju jesteśmy. 

W Belgii np. podczas powitania osoby całują się w policzek tylko raz. 
We Włoszech (tylko przyjaciele i krewni), Anglii i Hiszpanii przy powitaniu całujemy się dwa razy, raz w jeden, raz w drugi policzek. 
W Holandii i Rosji na powitanie całuje się trzy razy (policzek prawy - lewy - prawy). 
We Francji są to cztery pocałunki.
W USA ludzie zbliżają do siebie tylko policzki, nie całują się ze względów higienicznych. 

Jeśli chodzi o to kogo całować na powitanie, a kogo nie, to tu musimy sobie odpowiedzieć sami na to pytanie. Na pewno możemy witać się pocałunkiem z osobami, które są naszą rodziną, krewnymi, dobrymi przyjaciółmi. Na pewno nie będziemy się witać w ten sposób ze swoim szefem czy kolegami z pracy, albo z osobami, których nie znamy w ogóle. 

To ile razy powinniśmy się całować z kimś na powitanie, musimy też wyczuć, natomiast w Polsce zazwyczaj całujemy się na powitanie trzy razy, to jednym buziaku na każdy policzek. Po takim geście warto jednak się odsunąć, żeby uniknąć nieporozumień i niezręcznej sytuacji. 

...