pytanie zadane 2 listopada 2019 w Książki przez użytkownika

3 odpowiedzi

odpowiedź 2 listopada 2019 przez użytkownika

Stephen King to jeden z najlepszych pisarzy literatury grozy na świecie. Nie ma chyba osoby, która go nie zna lub nie zna jego książek, albo nie widziała choć jednego filmu, nakręconego na podstawie powieści, którą napisał. 

King zaczął pisać już jako dziecko. Początkowo do szkolnej gazetki, a później czasopisma, które sprzedawał po okolicy razem ze swoim starszym adoptowanym bratem Davidem. Po ukończeniu studiów uczył początkowo angielskiego, a dopiero później zaczął pisać głównie horrory, choć nie tylko. W jego zbiorach znalazły się również dramaty, powieści i fantastykę. 

Co ciekawe jego dwóch synów również poszło w ślady za nim i również są pisarzami. Starszy Joe Hill jest znany z pisania horrorów, opowiadań oraz komiksów. Młodszy syn Kinga Owen jest pisarzem literatury grozy oraz wykładowcą na uniwersytecie. Razem z ojcem napisał powieść 'Śpiące królewny'. 

Lista zekranizowanych powieści Stephana Kinga

1. Carrie - jego pierwsza powieść wydana w 1974 roku, którą zekranizowano dwa lata później. Opowiada o dziewczynie, która w szkole jest nie lubiana, a do tego jej matka jest bardzo religijna. Dziewczyna pewnego dnia odkrywa swoje niewyobrażalne moce np. przesuwanie przedmiotów za pomocą myśli itp. 

2. Miasteczko Salem - kolejna zekranizowana powieść, napisana w 1975 roku. Na jej podstawie powstał film, ale tez serial. Przedstawiony jest w niej mężczyzna, który wprowadza się do owego miasteczka i zaczyna interesować się małym domem. Potem w niewyjaśnionych okolicznościach w miasteczku zaczynają ginąć ludzie. 

3. Lśnienie - w Polsce znana też pod tytułem Jasność. Zekranizowana dwa razy. Powieść przedstawia rodzinę, która przez okres zimy ma się opiekować hotelem położonym w górach. Podczas ich obecności w hotelu dzieją się dziwne rzeczy, a mały chłopiec zaczyna widzieć rzeczy, które działy się tak w dawnych czasach. 
Kontynuacją jest powieść 'Doktor Sen'.

4. Bastion - najwybitniejsze dzieło Kinga i zarazem najobszerniejsze (liczy sobie 1168 stron). Na jego podstawie został nakręcony mini serial, w którym zagrał sam King. Przedstawiona jest w niej postapokaliptyczna wizja świata, gdzie prawie cała ludzkość ginie w wyniku wirusa grypy. 

5. Martwa strefa - w Polsce również znana jako Strefa Śmierci. Książka przedstawia głównego bohatera, który zapada w śpiączkę po wypadku samochodowym. Po przebudzeniu się i rehabilitacji ma zdolność widzenia przyszłości u innych osób, co nie zawsze jest miłe. 

6. Podpalaczka - powieść ta choć została zekranizowana, to na polskie ekrany kinowe nigdy nie trafiła. Przedstawiona jest w niej historia życia małej dziewczynki, która ma zdolność podpalania za pomocą umysłu. 

7. Cujo - to opowieść o psie bernardynie, który ukąszony przez nietoperza, zaraża się od niego wścieklizną i zmienia się w bestię. 

8. Christine - opowieść o zakompleksionym chłopaku, którego życie odmienia się gdy zakupuje samochód Christine. Nie lubiany dotychczas i odstający od reszty chłopak, zaczyna być pewien siebie i poznaje nawet dziewczynę. 

9. Smętarz dla zwierzaków - w Polsce znana również jako Cmętaż zwieżąt. Przedstawiona w nim jest historia rodziny, która przeprowadza się do nowego domu w pobliżu szybkiej autostrady. W lesie za ich domem znajduje się również cmentarz dla zwierząt, które zostały zabite przez jadące szosą samochody i tam pochowane. Miejsce to zaczynają wkrótce odwiedzać dzieci. 

10. To - książka została napisana w 1986 roku, zaś ekranizacja miała miejsce dopiero w 2017 roku. W powieści przedstawione jest życie dzieci w miasteczku Derry, którzy spotykają klauna, tytułowego To. Następuje seria morderstw dzieci, a grupa chłopców próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć. 

odpowiedź 2 listopada 2019 przez użytkownika

11. Sklepik z marzeniami - film, który nakręcono na podstawie powieści, nosi tytuł 'Needful Things' i przedstawiona jest w niej historia mężczyzny, który w miasteczku Castle Rock otwiera nietypowy antykwariat. 

12. Dolores Claiborne - to powieść psychologiczna przedstawiona w formie monologu głównej bohaterki Dolores. Opowiada ona o swoim życiu, głównie o tym jak zamordowała swojego męża, za to, że gwałcił ich córkę. 

13. Bezsenność - film, który nakręcono na podstawie tej powieści to 'Insomnia'. Opowiada o mężczyźnie, który cierpi na bezsenność i który zaczyna widzieć rzeczy niewidoczne dla innych np. aury otaczające ludzi. 

14. Zielona mila - książka oraz film przedstawiają wspomnienia starca, który niegdyś pracował jako strażnik w więzieniu dla skazanych na śmierć. Ich blok nazywali zieloną milą. Osadzono w nim więźniów skazanych na karę śmierci poprzez krzesło elektryczne. Pewnego dnia trafia do nich skazany, który jest niewinny, co pokazuje poprzez swój dar uzdrawiania innych. 

15. Worek kości - opowiada o pisarzu, który nie ma chęci do pisania po śmierci swojej żony. Wówczas by wziąć się w garść wyjeżdża do dawnego domku nad jeziorem. Tam nieoczekiwanie zaczynają się dziać różne rzeczy. 

16. Łowca snów - powieść przedstawia historię przyjaciół, którzy udają się na wypoczynek do myśliwskiej chatki. Tam spotykają chorego mężczyznę, który później umiera a z jego ciała wydostaje się łasica, która zaraża innych. W rejonie rozpoczyna się kwarantanna. 

17. Pod kopułą - film powstały na podstawi powieści nosi tytuł 'Under the Dome'. Przedstawione jest w niej miasteczko, które nagle zostaje uwięzione pod kopułą, odcięte od pozostałej części świata. Mieszkańcy, którzy zostali uwięzieniu musza sami sobie radzić z codziennością, ale też z 'elementem społecznym' gotowym do bójek, a nie do współpracy. 

18. Mroczna połowa - dowiemy się z niej o pisarzu, który ma rozdwojoną jaźń. Pisze powieści jako on i pod pseudonimem. Gdy postanawia skończy z pisaniem pod pseudonimem zaczynają z niego wychodzi same złe rzeczy. 

19. Misery - główny bohater jest zarazem narratorem powieści - pisarzem. Pisze on w swoich książkach o dziewczynie Misery Chastian. Gdy ma już napisany manuskrypt do kolejnej części, ulega wypadkowi jadąc samochodem i zostaje uwięziony w domu byłej pielęgniarki. Gdy ona odnajduje manuskrypt, czyta go, ale nie przypada jej on do gustu i wówczas pielęgniarka pokazuje swoje złe oblicze. Pisarz odkrywa, że kobieta jest chora psychicznie. 

20. Stukostrachy - film na podstawie powieści nosi tytuł 'The Tommyknockers'. Opowiada ona o chłopcu, który w lesie znajduje kawałek metalu i odkopując go odkrywa statek obcych. Wówczas wszyscy mieszkańcy miasteczka zostają 'uwięzieni' w nim i nie mogą się z niego wydostać. Poza tym potrafią czytać w myślach innych osób, lecz nie wszyscy.

odpowiedź 2 listopada 2019 przez użytkownika

21. Ciało - film na podstawie powieści nosi tytuł 'Stań przy mnie'. Powieść jak i film przedstawia czwórkę chłopców przyjaciół, którzy dowiadując się, że w pobliskim lesie leży zakopane ciało nieboszczyka, postanawiają go odszukać. 

22. Zdolny uczeń - film na podstawie powieści nosi tytuł 'Uczeń szatana'. Chłopak z dobrej rodziny, zdolny interesuje się historią, a szczególnie obozami hitlerowskimi w Europie. Zaczyna drążyć temat i dowiaduje się, że w okolicy ukrywa się jeden ze zbrodniarzy hitlerowskich. Chłopak zaczyna potajemnie do niego chodzić i z nim rozmawiać. Ma to wpływ na jego psychikę i późniejsze działania. 

23. Skazani na Shawshank - przedstawia codzienne życie więźnia niesłusznie skazanego za morderstwo na podwójne dożywocie. Główny bohater opowiada o trudnościach napotkanych w więzieniu zaraz po przybyciu, ale też o tym jak z niego uciekł. 

24. Dzieci kukurydzy - film oraz książka przedstawiają jak opętane dzieci z amerykańskiego miasteczka zaczynają mordować dorosłych jego mieszkańców. 

25. Desperacja - jest to chyba najdłużej trwający film, który nakręcono na podstawie powieści Kinga (trwa ponad 2 godziny). Desperacja to nazwa miejscowości, gdzie policjant aresztuje napotkane osoby, podrzucając im *********. Osoby te są potem zabijane, lecz nie wszyscy. 

26. Mgła - przedstawia mieszkańców małego miasteczka, którzy zostają zaatakowani przez stworzenia biorące się z mgły. Społeczność walczy o przetrwanie. 

27. Doktor sen - jest to kontynuacja powieści 'Lśnienie'. Główny bohater zaczyna błąkać się po Ameryce, a dzięki swojemu darowi ulecza chorych ludzi. Wkrótce pewna organizacja zaczyna 'wyłapywać' dzieci, które tez obdarzone są tym darem uzdrawiania. 

...