Stephen King to jeden z najlepszych pisarzy literatury grozy na świecie. Nie ma chyba osoby, która go nie zna lub nie zna jego książek, albo nie widziała choć jednego filmu, nakręconego na podstawie powieści, którą napisał.
King zaczął pisać już jako dziecko. Początkowo do szkolnej gazetki, a później czasopisma, które sprzedawał po okolicy razem ze swoim starszym adoptowanym bratem Davidem. Po ukończeniu studiów uczył początkowo angielskiego, a dopiero później zaczął pisać głównie horrory, choć nie tylko. W jego zbiorach znalazły się również dramaty, powieści i fantastykę.
Co ciekawe jego dwóch synów również poszło w ślady za nim i również są pisarzami. Starszy Joe Hill jest znany z pisania horrorów, opowiadań oraz komiksów. Młodszy syn Kinga Owen jest pisarzem literatury grozy oraz wykładowcą na uniwersytecie. Razem z ojcem napisał powieść 'Śpiące królewny'.
Lista zekranizowanych powieści Stephana Kinga
1. Carrie - jego pierwsza powieść wydana w 1974 roku, którą zekranizowano dwa lata później. Opowiada o dziewczynie, która w szkole jest nie lubiana, a do tego jej matka jest bardzo religijna. Dziewczyna pewnego dnia odkrywa swoje niewyobrażalne moce np. przesuwanie przedmiotów za pomocą myśli itp.
2. Miasteczko Salem - kolejna zekranizowana powieść, napisana w 1975 roku. Na jej podstawie powstał film, ale tez serial. Przedstawiony jest w niej mężczyzna, który wprowadza się do owego miasteczka i zaczyna interesować się małym domem. Potem w niewyjaśnionych okolicznościach w miasteczku zaczynają ginąć ludzie.
3. Lśnienie - w Polsce znana też pod tytułem Jasność. Zekranizowana dwa razy. Powieść przedstawia rodzinę, która przez okres zimy ma się opiekować hotelem położonym w górach. Podczas ich obecności w hotelu dzieją się dziwne rzeczy, a mały chłopiec zaczyna widzieć rzeczy, które działy się tak w dawnych czasach.
Kontynuacją jest powieść 'Doktor Sen'.
4. Bastion - najwybitniejsze dzieło Kinga i zarazem najobszerniejsze (liczy sobie 1168 stron). Na jego podstawie został nakręcony mini serial, w którym zagrał sam King. Przedstawiona jest w niej postapokaliptyczna wizja świata, gdzie prawie cała ludzkość ginie w wyniku wirusa grypy.
5. Martwa strefa - w Polsce również znana jako Strefa Śmierci. Książka przedstawia głównego bohatera, który zapada w śpiączkę po wypadku samochodowym. Po przebudzeniu się i rehabilitacji ma zdolność widzenia przyszłości u innych osób, co nie zawsze jest miłe.
6. Podpalaczka - powieść ta choć została zekranizowana, to na polskie ekrany kinowe nigdy nie trafiła. Przedstawiona jest w niej historia życia małej dziewczynki, która ma zdolność podpalania za pomocą umysłu.
7. Cujo - to opowieść o psie bernardynie, który ukąszony przez nietoperza, zaraża się od niego wścieklizną i zmienia się w bestię.
8. Christine - opowieść o zakompleksionym chłopaku, którego życie odmienia się gdy zakupuje samochód Christine. Nie lubiany dotychczas i odstający od reszty chłopak, zaczyna być pewien siebie i poznaje nawet dziewczynę.
9. Smętarz dla zwierzaków - w Polsce znana również jako Cmętaż zwieżąt. Przedstawiona w nim jest historia rodziny, która przeprowadza się do nowego domu w pobliżu szybkiej autostrady. W lesie za ich domem znajduje się również cmentarz dla zwierząt, które zostały zabite przez jadące szosą samochody i tam pochowane. Miejsce to zaczynają wkrótce odwiedzać dzieci.
10. To - książka została napisana w 1986 roku, zaś ekranizacja miała miejsce dopiero w 2017 roku. W powieści przedstawione jest życie dzieci w miasteczku Derry, którzy spotykają klauna, tytułowego To. Następuje seria morderstw dzieci, a grupa chłopców próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć.