pytanie zadane 31 października 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 31 października 2019 przez użytkownika

Czasem używamy jeszcze starych nazw miast na świecie, choć one nazywają się już inaczej. Jest tak w przypadku Kalkuty. Każdy mówi na nią Kalkuta, choć teraz jest to formalnie od 2001 roku Kolkata. Kalkuta została założona przez Brytyjczyków i stała ich kolonią od 1690 roku. Dopiero w 2001 roku zmieniono jej angielską nazwę na bengalską Kolkata (miasto znajduje się Bengalu Zachodnim). 

Innymi nazwami miast na świecie, które zostały zmienione, a jednak bardziej je kojarzymy po dawnych nazwach i często właśnie ich używamy są:

- Sajgon - obecnie Ho Chi Minh - miasto znajdujące się w Wietnamie, które nową nazwę nadało po upadku Wietnamu Południowego w 1975 roku. 

- Erewań - obecnie Erywań - miasto i stolica Armenii, choć niewiele zmieniła się nazwa, to jednak zmiana nastąpiła. Od 1991 roku nazwą zalecaną jest właśnie Erywań. 

- Madras - obecnie Ćennaj - to kolejne po Kolkacie miasto w Indiach, któremu zmieniono nazwę. O ile w Kolkacie zmianie uległy praktycznie dwie litery, to tu nazwa zmieniła się całkowicie. W 2000 roku zmieniono nazwę na Ćennaj (język hindi). Wcześniejszą nazwę Madras nadała miastu kolonia brytyjska. 

- Bombaj - obecnie Mumbaj - również miasto w Indiach, które nazwę zmieniło w 1995 roku. Wcześniej Portugalczycy nadali jej nazwę 'Dobra Zatoka' czyli Bom Bahia, zaś Brytyjczycy zmienili ją na prostszą Bombay. 

- Cejlon - obecnie Sri Lanka - wyspa i państwo w Azji Południowej kojarzone głównie z herbatą cejlońską. Od 1972 roku funkcjonuje już wyłącznie nazwa Sri Lanka 'Olśniewający Kraj'

- Birma - obecnie Mjanma - państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa Birma, a właściwie Burma używana była w czasach, gdy państwo było brytyjską kolonią. Nowa nazwa istnieje od 1989 roku, choć część państw jej nie uznaje.

...