pytanie zadane 30 października 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 30 października 2019 przez użytkownika

Jedno i drugie pojęcie stosowane jest odnośnie męskiego ubioru, a dokładnie garnituru. Zarówno poszetka jak i butonierka znajdują się w męskich marynarkach. 

Butonierka to mała szlufka, która znajduje się w klapie męskiej marynarki i wygląda tak:

butonierka w klapie marynarki

Znajduje się ona w miejscu, gdzie miałby być najwyższy guzik do zapinania klap marynarki i tak kiedyś było. Właśnie do zapinania ostatniego, dodatkowego guzika służyła butonierka. Obecnie to właśnie tam powinno wkładać się żywy kwiatek jako ozdoba pana młodego i świadka podczas ślubu. Natomiast coraz częściej spotyka się to, że butonierka znajduje się po prostu w górnej kieszonce z przodu marynarki, która nazywa się brustasza. A to prawidłowo jest miejsce dla poszetki. 

Poszetka jest małą, ozdobną, kwadratową chusteczką o wymiarach zazwyczaj 35 x 35 cm, którą wkłada się do brustaszy. Poszetki dobrze jeśli współgrają z krawatem, natomiast należy pamiętać, by ni wkładać wzorzystej poszetki, gdy mamy też wzorzysty krawat. Do smokingu czy na ślub wkłada się białą poszetkę, a na inne okazje można wkładać poszetkę w innym kolorze czy wzorze. Poszetki nie należy mylić z niegdyś chowaną w brustaszy chusteczką do nosa. 

poszetka i butonierka

...