pytanie zadane 14 października 2019 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 14 października 2019 przez użytkownika

Podstawowymi kolorami są:

czerwony     żółty     niebieski

Barwa czerwona jest najniższą częstotliwością w zakresie światła czerwonego, jaka jest widziana przez ludzkie oko. Po niej występuje już tylko światło podczerwone, które jest dla nas niewidzialne. Nazwa koloru pochodzi od czerw - larw czerwca polskiego, owada. Uznawana jest w symbolice za 'kolor królów'. 

Barwa żółta jest mieszanką dwóch innych barw światła, które na siebie zachodzi np. zieleni i czerwieni, a przez ludzkie oko postrzegane jako kolor żółty. W malarstwie często zastępował kolor złoty. 

Barwa niebieska jest najzimniejszą z barw, a jej nazwa jest powiązana z kolorem nieba. Co ciekawe w Iranie niebieski to kolor żałoby. Poza tym niebieski jest określany 'kolorem przyjaźni'. 

Innych zestawów kolorów podstawowych używa się np. w drukarniach

To dzięki tym podstawowym kolorom możemy stworzyć inne kolory, poprzez ich łączenie, mieszanie. Wówczas powstałe kolory nazywane są kolorami drugorzędowymi. I tak mieszając ze sobą kolor:

- niebieski i żółty otrzymamy zielony,

- żółty i czerwony otrzymamy pomarańczowy,

- niebieski i czerwony otrzymamy fioletowy.

Są jeszcze kolory trzeciorzędowe, czyli kolor podstawowy zmieszany z drugorzędowym. Dzięki temu możemy otrzymać różne odcienie zieleni, pomarańczy i fioletu. 

...